Somálsko sa opäť zmieta v bojoch

Boje, ktoré vypukli pred dvoma týždňami v Somálsku súvisiace s veľkou ofenzívou voči islamským militantom majú na svedomí životy viac než 50 vojakov Africkej únie a stovky civilistov.

Počet mŕtvych môže byť o mnoho vyšší ako sú oficiálne čísla, pretože vyzradenie presného počtu by mohlo mať zlý psychologický efekt najmä v Burundi. Táto krajina je jednou z dvojice národov, ktoré posielajú do bojov v Somálsku najviac vojakov. Len dvaja diplomati so základňou v Nairobi sa vyjadrili k číslam, keď potvrdili najmenej 43 zabitých vojakov pochádza z Burundi a ďalších 10 je z Ugandy. Obaja hovorili v anonymite, pretože kvôli vyššie spomenutým problémom je zakázané prezrádzať vojnové tajomstvá. Jedného vojaka z Burundi skupina zajala a jeho obrázky a vyhlásenie neskôr nahrali na stránky, ktoré sú prepojená na Al-Šabáb. Strety medzi oboma tábormi si podľa lekárov vyžiadali životy najmenej stovky civilistov.

Ofenzíva sa zameriava na islamistov roztrúsených v južnej aj severnej časti Somálska. Boje sa nevyhli ani Mogadišu, kde sa zdržiava veľa militantov patriacich do skupiny Al-Šabáb. Veľmi často býva skupina prirovnávaná k Talibanu pre viacero spoločných prvkov a tvrdú ruku vládnutia založenom na dodržiavaní islámskej šárie. Vláda už niekoľko rokov sľubuje vojenský zásah proti militantom, ale koordinácia medzi netrénovanými vojakmi zlyháva.

Hovorcovia Africkej únie vo svojom vyhlásení hovorili o stovkách zabitých militantov skupina Al-Šabáb pri prebiehajúcej ofenzíve, ktorá začala 18.februára. Vojaci mali podľa nich získať pod svoju kontrolu niektoré oblasti hlavného mesta a teraz kontroluje cez 60 percent Mogadiša. V somálskom hlavnom meste je momentálne okolo 8000 vojakov a v priebehu najbližších mesiacov ich majú doplniť ďalšie štyri tisícky mužov, predovšetkým z Ugandy a Burundi. Obe krajiny podporujú somálsku vládu v postupe proti Al-Šabáb.

Kľúčovým miestom v Mogadiše je market Bakara patriaci k bašte Al-Šabábu, ktorý nedávno obsadili spojenecké vojská. Ak sa im podarí udržať pozíciu a odstrihnú militantov od prístupu k marketu, vyschne im jeden z príjmov. Bolo pravidlom, že si k obchodníkom prišli vyberať dane, aby mohli financovať svoju skupinu.

Vojaci tiež odkryli takmer 1,5 kilometrov dlhý tunel, ktorí používali militanti na presúvanie a sklad zbraní. Tunel viedol do blízkosti pozícii Africkej únie a tak ich mohli veľmi ľahko prekvapiť a zaútočiť. Boje v hlavnom meste patria medzi najostrejšie, pretože sa bojuje takmer o každú budovu. Bojovnívi sa dokázali šikovne presúvať medzi budovami vďaka tomu, že do stien vyhĺbili diery a systém chodieb.

Boje sa okrem hlavného mesta presunuli aj na hranice s Keňou aj Etiópiou. Na juhu Somálska militanti tajne verbovali nových členov v utečeneckých táboroch v roku 2009 a trénovali ich v Keni. Proti militantom na juhu krajiny bojuje skupina Ahlu Sunnah Wal Jama, ktorá je spojencom somálskej vlády. Ostáva otázkou či má somálska vláda spoločne s medzinárodnými podporovateľmi plán ako ochrániť získané územia.

Somálsku chýba fungujúca vláda už viac než 20 rokov. Jej pobrežné oblasti bez zákonov priťahujú najmä pirátov a tajné služby sa obávajú, že by sa krajina vďaka tomu mohla stať živnou pôdou pre medzinárodných teroristov.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.