Somálsko má nového prezidenta

Somálsky parlament si zvolil nového prezidenta, ktorým sa stal Hassan Sheikh Mohamud. Podľa medzinárodnej komunity by tak mohlo ísť o kľúčový krok v krajine, kde by konečne mohla nastať vytúžená transformácia a posun smerom dopredu.

Hassan Shekih Mohamud, nováčik na politickej scéne porazil vo voľbách prezidenta Sheika Sharifa Shekia Ahmeda v pomere hlasov 190:79. Samotný Ahmed prehru vo voľbách priznal. “Som šťastný, že po 40 rokoch sa v Somálsku uskutočnili prvé slobodné a férové voľby” povedal Ahmed. “Chcem pogratulovať novému prezidentovi a vysloviť moju plnú spokojnosť s voľbami” tešil sa porazený Ahmed.

Mohamud poďakoval novému parlamentu za zvolenie a vyzval somálskych občanov, aby s ním spolupracovali a pomohli tak naštartovať krajinu. V minulom roku Mohamud založil novú politickú stranu, ktorú nazval Mier a Rozvoj. Pred tým, než vstúpil do politiky pôsobil ako profesor na Inštitúte pre vzdelávanie a administratívny rozvoj. Stál dokonca pri zrode spomínaného inštitútu v roku 1999 a pomáhal trénovať ľudí, ktorí sa mali podielať na prebudovávaní Somálska.

Podľa analistov zvolili poslanci Mohamuda pretože vláda Ahmeda čelila viacerím obvineniam z korupcie a nesprávneho smerovania krajiny. Zo záznamov, ktoré vypracovala OSN vyplývalo, že z každých 10 dolárov, ktoré sa do krajiny dostali sa len 3 doláre ocitli v štátnej kase. Viacerých zvolenie Mohamuda prekvapilo a Abdirashid Hashi, jeden z analistov medzinárodného inštitútu “Horn of Africa” sa vyjadril v zmysle, že Mohamud bol outsiderom, ktorého zvolenie by nenapadlo nikoho. Hashi tiež povedal, ze síce sú voľby krokom vpred, prezident bude potrebovať podporu ostatných predstaviteľov, aby sa krajina mohla rozvíjať. “Toto je krok do správneho smeru, ale problémy Somálska sú príliš veľké, aby ich vyriešil len jeden človek” povedal. Somálsko más stále problémy s pirátstvom, stovkami či tisíckami utečencov, terorizmom a chýbajúcou infraštruktúrou.

Somálsko nemá fungujúcu vládu od roku 1991 a od roku 2004 zasadala tzv. prechodná vláda podporovaná OSN. Jej osem ročný mandát však 20.augusta 2012 vypršal a preto sa mala konať voľba nového prezidenta. Mala sa konať už koncom augusta, ale vyskytli sa problémy s kupovaním hlasov, vyhrážaním a tak sa presunula na september. Na voľbe nového prezidenta sa zúčastnilo 269 poslancov z celkového počtu 275.

Aj keby sa opak mohol zdať pravdou, situácia v Somálsku pomaličky napreduje. Milície al-Šabáb, ktorí vedú vojnu proti vláde sa v auguste 2011 museli zrieknuť Mogadišu a tak sa od ich odchodu začal rozvíjať biznis, trhy a dokonca sa vrátilo do mesta aj umenie či šport. Al-Šabáb stratili svoju silu nielen v Mogadišu, ale aj mnohých mestách na západe krajiny. Mnoho z nich utieklo do severného Somálska a Jemenu, alebo sa stiahli do mesta Kismayo, ktoré sa stalo najvýznamnejším mestom v ich rukách.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.