Skupina Al-Šabáb

ShababLogoLen pred niekoľkými dňami sa odohral v hlavnom meste Kene Nairobi ozbrojený útok na nákupné centrum Westgate. Centrum je obľúbené nie len u domáceho obyvateľstva, ale navštevuje ho aj množstvo cudzincov.

K zodpovednosti za útok, pri ktorom zomrelo viac ako 72 osôb, z toho 61 civilistov sa prihlásila islamistická skupina al-Šabáb.

Kto sú to al-Šabáb a čo ich motivovalo k takémuto útoku?

Al-Šabáb je multietnické islamistické hnutie so základňou v Somálsku. V plnom názve v arabčine sa hnutie volá Harakat aš-Šabáb al-Mudžáhidín alebo v preklade „Mládežnícke hnutie mudžahidínov“.

Hnutie je považované za článok medzinárodnej teroristickej siete al-Káida. Skupina je aktívna od roku 2006 a je tvorená 4000 až 6000 militantmi. Stala sa významnou frakciou počas somálskej občianskej vojny.

Do roku 2012 al-Šabáb ovládalo veľké časti Somálska, na ktorých sa snažili o implementáciu islamského práva šaria.

Skupina je odnožou Zväzu islamských sudcov, ktorý sa rozpadol v roku 2006 po porážke zo strany somálskej dočasnej federálnej vlády.

Vojenská sila hnutia sa v máji 2011 odhadovala na 14 426 ozbrojencov. V auguste 2011 sa podarilo vojskám dočasnej vlády a vojskám Africkej únie spoločne vytlačiť ozbrojencov z hlavného mesta Mogadišu. V súvislosti s ofenzívou regulárnych vojsk a s rozkolom v rámci al-Káidy začala skupina strácať svoje pozície v domovskej krajine.

Hlavným cieľom ozbrojencov sú nepriatelia islamu. Ako to sami interpretujú.

Skupina má mnohonárodnostný charakter. Na čele stoja zväčša Somálci alebo cudzinci s bojovými skúsenosťami z Afganistanu a Iraku. Bojovníci sú regrutovaní z miestnych klanov, často krát aj násilne, no časť bojovníkov sa hlási k hnutiu dobrovoľne zo zahraničia.

V posledných rokoch sa dostalo vedenie al-Šabáb pod priame velenie lídra al-Káidy Ajmana al-Zawahiriho. Vnútorná štruktúra skupiny je nejasná a pri bojovníkoch mimo Somálska značne decentralizovaná.

Al-Káida nahradila roku 2010 doterajšieho vodcu al-Šabáb Mochtara Ali Zubeira prezývaného „Godane“ Ibrahímom al-Afgáním. Al-Šabáb odmietlo prijať zmenu vo vedení a Godane pôsobí vo funkcii emira naďalej.

Incident, ktorý sa odohral v Keni prišiel po hrozbách zo strany al-Šabáb. Hnutie bolo vytlačené zo svojich pozícií v Somálsku aj za pomoci vojsk z Kene.

Mesiac pred útokom vydalo OSN správu, v ktorej varovalo pred zvýšenou hrozbou väčšieho útoku na území Kene.

Vodca al-Šabáb dal vláde v Keni ultimátum a pohrozil ďalšími útokmi, ak Keňa neprestane zasahovať do diania v Somálsku.

Pri vyslobodzovaní rukojemníkov a počas zásahu v nákupnom centre pomáhali miestnym bezpečnostným zložkám britskí policajní dôstojníci pôsobiaci v Keni. Na základe nepotvrdených informácií sa mali na protiteroristickej akcii podieľať aj izraelskí bezpečnostní poradcovia.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.