SAE – Pamiatky a zaujímavosti

Abu Dhabi je hlavné mesto najväčšieho a rovnomenného emirátu v Spojených arabských emirátoch. Tento zaberá 87% celkovej rozlohy Emirátov. Z malej rybárskej osady sa v priebehu dvadsiateho storočia vyformovalo moderné mesto a centrum vlády a obchodného života krajiny. Zisky plynúce z nesmierneho ropného bohatstva krajiny viedli k výstavbe jednoho z najmodernejších miest sveta. Charakteristickými preň sú do neba sa týčiace mrakodrapy, zelené záhrady a parky, najznámejšie hotely sveta a obchodné centrá.

Qasr al – Hosn sa nachádza na ulici Chalid bin Walid. Táto pevnosť je najstaršou budovou v Abu Dhabi. Pôvodne vznikla v 18. storočí a bola sídlom miestnych vládcov.

Kultúrna nadácia Abu Dhabi sa nachádza vedľa Qasr al- Hosn v modernej budove islamského dizajnu s bielymi kolonádami, nádvorím a záhradami. Nachádza sa v nej knižnica, divadlo, kino, výstavné centrum. Je miestom konania rôznych výstav, koncertov a filmových festivalov.

Skanzen (Heritage Village) sa rozkladá na ploche 1600 m2 nad nábrežím. Mapuje vývoj a tradičný život pred objavením ropy v krajine. Sú tu rekonštrukcie beduínskych stanov, tradičnej rybárskej dediny, či trhovísk. Nachádza sa tam aj obchod s remeselnými výrobkami, zbierka fotografií, ale aj jedinečná kolekcia Koránov.

Centrum ženského remesla je veľmi zaujímavé miesto na návštevu. Prezentuje výrobky ako parfémy, lokálny odev, či keramiku. Mnohé výrobky sú aj na predaj. Dá sa tu okúsiť aj tradičná kuchyňa zo Zálivu.

Palác Manhal sa nachádca vedľa poštového úradu na Airport Rd. Bol sídlom Šejka Zajeda do roku 1974.

Neďaleko Abu Dhabi sa nachádza oáza al-Ain s početnými archeologickými náleziskami.

Dubaj – tento emirát zaberá len asi 5 % rozlohy celej krajiny. Mesto Dubaj je vybudované pozdĺž zátoky. Lemovaná mrakodrapmi sa vinie cesta Šejka Zajeda z juhu z centra mesta, míňajúc Medzinárodné finančné centrum smerom na Džamejrah, približne 30 km od mesta. To je najvyhľadávanejšia turistická oblasť Dubaja so špičkovými hotelmi a aj s hotelom, ktorý sa stal symbolom mesta, Burž al- Arab.

Dubajské múzeum sa nachádza v starej prístavnej budove prístavu al-Fahidi. Obsahuje zbierky zbraní, tradičných odevov a náradia. Podzemná sekcia múzea zahŕňa výstavy ako antické trhovisko, škola Koránu, domácnosť, či oáza. Je tu venovaná miestnosť aj rybárstvu a lovu perál.

Šardžah je centrum rovnomennej oblasti. Nachádza sa tu množstvo zreštaurovaných tradičných budov a múzeí. Mesto bolo roku 1998 vyhlásené vrámci UNESCO za arabské hlavné mesto kultúry.

Chor Chalid je zátoka, ktorá sa tiahne od prístavu smerom do vnútrozemia. Tam sa rozširuje a vytvára malé jazero so sto metrov vysokou fontánou. Toto celé je obkolesené pôsobivým nábrežím.

Archeologické múzeum sa nachádza v srdci mesta neďaleko Okružnej križovatky kultúry/Koránu. Je to moderné a interaktívne múzeum, ktoré dokumentuje históriu mesta od antických čias.

Zóna umenia sa nachádza na konci nábrežia, zo severnej strany Burj Avenue. V zóne je päť historických budov a mešita z konca 18. storočia. Sú tu viaceré múzeá a galérie.
Centrum umenia sa nachádza v budove Bait al Sarkal, ktorý slúžil ako dom britského komisára, neskôr bol využívaný ako misionárska nemocnica. Centrum ponúka triedy a kurzy pre rôzne vekové skupiny.

Pamiatková zóna je lokalizovaná na náprotivnej strane Burj Avenue. Je venovaná trhoviskám, miestam stretávania a malým múzeám. Krásne zrenovovaná oblasť je príkladom vzťahu mesta ku kultúre a dedičstvu.

Bajt al Gharbi na námestí al Qasaba oproti Islamskému múzeu je zrenovovaný dom patriaci šejkovi al Qasimi. Tri odlišné veže na chladenie vetrom robia tento dom unikátnym.

Pevnosť al Husn bola postavená v roku 1820. Táto zrekonštruovaná pevnosť umiestnená v strede Burj Avenue bola sídlom vládnucej rodiny po 200 rokov. V roku 1969 bola zvalená, no súčasný vládca ju nechal obnoviť na základe starých fotografií a dokumentov. Dnes je v budove umiestnené múzeum.

Ajman je najmenší zo všetkých emirátov. Nachádza sa severovýchodne do Šardžah. Čo do rozlohy, zaberá len okolo 0,3 % krajiny. Mesto Ajman bolo obdarené prírodným prístavom. Tradičný aj moderný rybolov a lodiarstvo patria stále k dôležitým hospodárskym činnostiam. Mesto bolo kedysi tichým mestečkom so 16 kilometrov dlhými bielymi piesočnatými plážami, ale takisto ako aj zvyšok Emirátov, aj tu to muselo ustúpiť prudkému rozvoju.
Okrem múzea so zaujímavými expozíciami stojí za vzhliadnutie ešte lodenica, ktorá sa nachádza zo severnej strany zátoky, len niekoľko kilometrov od mesta. Je to jedna z najaktívnejších lodeníc v krajine, ktorá vyrába tradičné arabske člny – „dau“.

Mowaihat je archeologická lokalita neďaleko Ajmanu. Bola tu odkrytá počas ukladania potrubia hrobka z obdobia okolo 2500 až 2000 rokov pred Kr.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.