SAE – Kultúra

Kultúra Spojených arabských emirátov je veľmi podobná ostatným okolitým krajinám Perzského zálivu. Islam ovplyvňuje silno celý spoločenský život, no narozdiel od Saudskej Arábie sú Emiráty liberálnejšou krajinou. Aj napriek silnej urbanizácii je kmeňové zriadenie značným ovládacím prvkom. Rodina hrá aj tu základný stavebný prvok spoločnosti a je na ňu kladený veľký dôraz.

V súčasnosti sú badateľné v spoločnosti zmeny v nahliadaní na manželstvo a prácu žien. Mnohé ženy získavajú možnosť vybrať si svojho partnera do manželstva a sú im sprístupnené širšie možnosti vzdelania a profesionálneho uplatnenia.

Do súčasnosti sa v Emirátoch zachovali mnohé tradičné spôsoby života. Aj keď sa im venuje už málo ľudí, stále sa živia napríklad rybolovom a lovom perál. Nie je nezvyčajné ani nosenie tradičného odevu.
Pre emirátske ženy je typické, že mimo domova nosia minimálne šatku cez vlasy.

Tak ako aj v iných krajinách Arabského polostrova dominujú tradičné prejavy umenia ako hrnčiarstvo, tkáčstvo, či spracovanie kovov. Remeselná výroba je zdrojom príjmov pre mnoho obyvateľov vidieka, ktorí svoje produkty predávajú na trhoviskách v mestách.
K tradičným prejavom umenia patria aj ľudoví rozprávači, ktorí prerozpávavajú príbehy a boli obľúbenou formou zábavy hlavne pred televíziou. Svoje miesto má aj poézia a to ako klasická, tak aj beduínska.
Tradičná hudba, ako napríklad „hudá“ je rozšírená popri populárnej hudbe. Pôvodom bola spievaná počas dlhých putovaní v karavánach.

Šport je v Emirátoch silne podporovaný zo strany vlády. Populárne sú konské preteky a preteky tiav. No obľúbené sú športy ako futbal, tenis, rugby, či preteky plachetníc.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.