Romantika na arabský způsob

Dnes trochu odlehčíme vážná témata. V rychlosti jsem napsal krátký textík, žádná studie to rozhodně není. Je přeci Valentýn! Tento komerční svátek se usadil i v arabských zemích. Love is all around! Ani Arabové nejsou z kamene, možná že úplně naopak. Těžko lze na pár řádcích analyzovat arabskou společnost v oblasti lásky či sexuality, protože se tato problematika nedá bagatelizovat. Záleží na míře konzervatismu rodiny, kmene, města nebo státu, náboženství, vzdělání, třídní příslušnosti, atd. Můžeme si ale představit, co takového cizince může v arabských zemích čekat. Například ženy a dívky se určitě mohou setkat ve všech států arabského světa s levným koketováním až sexuálním obtěžováním. Místní muži bývají zkrátka nadržení a těžko jim to zazlívat, když si představíme, pod jakým tlakem vyrůstali. Zase, záleží od oblasti, ne všude to musí být stejné. Ale třeba i v poměrně uvolněném státě jako je Sýrie horko těžko mohou kluci držet na veřejnosti dívku za ruku nebo ji políbit. „Chcete si užít? Tak se ožeňte,“ jakoby jim společnost říkala. Dříve se sňatky uzavíraly v brzkém věku, dnes už se věková hranice posunuje výš. Není ale překvapením, když rodiče provdají dceru ve 14 letech. Inu, jde taky o peníze. Pokud ženich nabídne dostatečnou sumu a rodiče nejsou proti, už je dívka pod čepcem. Když už jsme nakousli Sýrii, bylo několikrát publikováno, jak se v posledních letech bohatí a středně bohatí Arabové ucházejí o ruku syrských dívek, neboť v současnosti je v rodinách syrských uprchlíků o peníze nouze a provdat dcery za slušný balík peněz je dobrý byznys. Někdy bohužel nemají na vybranou, i taková je stinná stránka syrského konfliktu.

Pak jsou tady muži – cizinci na Blízkém východě. Arabské dívky rády po nich hází očkem a ve státech jako Libanon se s nimi rády seznamují. „Máš neskutečnou výhodu, že jsi cizinec. Tady na tebe holky poletí jako vosy na bonbon,“ řekl mi můj kamarád Muhammad první večer v baru loni v létě. Netrvalo ani 20 minut a už jsem slyšel: „Ty nejsi Libanonec. Odkud jsi?“ Libanonky patří mezi nejkrásnější Arabky, i když některé mají plasticky upravený nos, tak už jen podle postavy a chování je vidět, že od ostatních arabských žen liší. A že koketovat s muži umí! Ve většině případů jsou ale v přítomnosti svého přítele a chtějí ho nechat žárlit, což se jim daří. Pokud jsou ale nezadané, připravte se, pánové, na pekelnou jízdu. Hlavně v peněžence budete mít vítr.

Takže jak říká staré arabské přísloví „krásou hor a žen se kochej jenom z dálky“.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.