Ramadi, iracké mesto duchov

Kedysi hlavné mesto provincie Anbar s viac ako pol milióna obyvateľmi sa behom dvoch rokov zmenilo na nepoznanie.

V decembri oznámila iracká armáda, že sa jej za pomoci náletov Spojených štátov podarilo vyhnať z mesta Islamský štát. Ten prevzal kontrolu nad Ramadi v máji 2015.

Koalícia pod vedením USA vykonala na mesto od júla do decembra minulého roku viac ako 600 náletov. Letecké zábery z dronu, ktoré uverejnil Červený kríž, ukazujú, aké závažné následky boje mali. Živé a prosperujúce mesto premenili na sutiny, v ktorých je problém vidieť jediného človeka.

Bude trvať pravdepodobne roky, kým sa zničená infraštruktúra opraví a ľudia získajú v Ramadi opäť pocit bezpečia.

Ľudia potrebujú ochranu

Na konci pôstneho mesiaca Ramadán vystúpil prezident Červeného kríža Peter Maurer s výzvou pre politikov a zainteresované skupiny.

Ľudia potrebujú lídrov, ktorí veria v ľudskosť, ktorí chránia domovy, školy a nemocnice, ktorí chránia civilistov a so zajatcami zaobchádzajú s rešpektom.

My sme pripravení hovoriť s hocikým, prípadne vystupovať ako sprostredkovateľ, aby sa viac pomoci dostalo k ľuďom a tí boli viac chránení.

Civilisti začali utekať z Ramadi v roku 2013, keď sa k mestu začali približovať bojovníci Islamského štátu. Emigrácia pokračovala aj nasledujúce roky. Dnes je po bojoch 80 % mesta v ruinách.

Islamskému štátu sa podarilo obsadiť rozsiahle územia Iraku pred dvoma rokmi. Mnohé mestá im padli do rúk prakticky bez boja po tom, čo z nich ustúpila iracká armáda. Ich ďalší postup sa podaril zabrzdiť a za pomoci kurdských milícií získala armáda časť území späť.

S leteckou podporou USA a koaličných partnerov sa irackej armáde podarilo dostať z rúk ISIS mestá Tikrít, Ramadi a pred nedávnom aj Falúdžu. ISIS však stále kontroluje druhé najväčšie iracké mesto – Mosúl.

V marci označilo OSN deštrukciu v Ramadi za najhoršiu v celom Iraku. Na základe analýzy satelitných snímkov sa zistilo, že od roku 2014 bolo poškodených okolo 5700 budov, 2000 bolo celkom zničených. Vlaková stanica, hlavná nemocnica, 64 mostov a elektrická sieť mesta sú v troskách.

Zdroj: Aljazeera

Obrázok: www.tvnz.co.nz

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.