Qaradawi vyzýva povstalcov, aby prehodnotili svoje chápanie džihádu

IslamWeb.sk 4.4.2010
Svetoznámy islamský učenec Šejk Jusuf al-Qaradawi žijúci v Katare včera odsúdil najnovšie bombové útoky v Moskovskom metre a dodal, že povstalecké skupiny útočiace na civilistov by mali prehodnotiť svoje chápanie džihádu.

Vo svojej piatkovej kázni Šejk Qaradawi prehlásil, že džihád môže byť vedený iba ako obranný boj a jeho cieľom nesmú byť civilné osoby. “Vznešený Korán hovorí, že zabitie nevinného človeka sa rovná zabitiu celého ľudstva. Práve preto islám zakazuje muslimským armádam zabíjať ženy, deti a starých ľudí v čase vojny,” Šejk Qaradawi povedal veriacim v mešite Umara bin al-Chattaba.

Qaradawi, ktorý je predsedom Islamskej Únie Muslimských Učencov, vyzval islamské povstalecké skupiny, aby prehodnotili svoje chápanie pojmu džihád a povedal, že ich útoky na civilistov viedli k odsudzovaniu islámu a označovaniu muslimov za “teroristov”. “Takéto krutosti škodia islámu a nášmu Koránu. Boli dokonca použité ako zámienka pre tvrdenia, že islám je náboženstvom násilia a teroru,” dodal.

Dvojicu samovražedných bombových útokov, ktoré zasiahli Moskovské metro minulý týždeň, učenec odsúdil a vyhlásil, že “nemali vôbec nič spoločné s pravidlami džihádu”. “Islám nepovoľuje zabíjanie nevinných ľudí vo vojne, ani keď sú inoverci. Ľudia, ktorých útoky zasiahli, boli na ceste do svojej práce, boli nevinní a nemožno ich pokladať za zodpovedných za chyby ich politických vodcov,” dodal učenec.

Zároveň však vyzval Ruských vodcov, aby otvorili politický dialóg s Kaukazskými povstaleckými skupinami a neuchyľovali sa k použitiu vojenskej sily na vyriešenie konfliktu. “Dúfam, že Ruskí vodcovia začnú konštruktívny dialóg. Mohli by dokonca požiadať vodcov niektorých muslimských či arabských krajín, aby zastali funkciu mediátora medzi Ruskom a Kaukazskými povstalcami,” dodal.

Učenec poukázal aj na výsledky posledného samitu Arabskej Ligy, ktorý podľa jeho slov zlyhal v snahe ukončiť blokádu uvalenú Izraelom na Pásmo Gazy či agresiu v Jeruzaleme. “Nanešťastie, Arabskí vodcovia už nie sú schopní vyriešiť akýkoľvek spor, či už vnútro-arabský alebo ten s Izraelom. Hoci sa stretávajú každý rok, nijako nepokročili v riešení hlavného problému Arabského ľudu, ktorým je Palestína a Jeruzalem.” Dodal na záver.

zdroj: islamweb.sk (článok bol bez úprav prevzatý zo stránok Islamskej nadácie na Slovensku)

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.