Protesty v Ománe majú prvé obete

Šesť ľudí prišlo v Ománe o život pri nedeľných protestoch po tom ako začala polícia do davu dožadujúceho sa politických reforiem strieľať gumovými projektilmi a slzným plynom. Prvé správy z nedele hovorili o dvoch mŕtvych, ale ich počet sa na konci dňa strojnásobil.

Najväčšie protesty v krajine sa odohrali na severe v industriálnom meste Sohar a jeho blízkom okolí. Prístav miestnej rafinérie aj továreň na spracovanie hliníka obsadili demonštranti. Nepokoje v prístavnom Sohare sú niečím novým v Ománskom sultanáte, hoci sa prvé náznaky protestov objavili už pred niekoľkými dňami v hlavnom meste Muscate.

V Sohare svedkovia opísali, že došlo k vypáleniu supermarketu po tom čo ho vandali vyrabovali. Vojaci, ktorí boli v meste a jeho okolí však nezasahovali, aby dav rozohnali. Po tom ako demonštranti začali hádzať na políciu kamene, tá sa ich snažila rozohnať gumovými projektilmi a slzným plynom. Prvé správy hlásili dvoch mŕtvych, neskôr však miestna nemocnica potvrdila šesť úmrtí.

Sultán Qaboos sa snaží uvolniť napätie v Ománe a už v sobotu premiešal svoj kabinet po tom ako sa ľudia dožadovali reforiem. Sultán tak reagoval na stretnutie demonštrantov v Muscate z pred pár dní. Sultán Qaboos vládne krajine už štyri dekády a v sultanáte sú ostatné strany zakázané.

Vláda sa pod tlakom nedeľných protestov v Sohare zaviazala vytvorením nových 50 000 pracovných miest vo vládnom sektore a vyplácaním podpory 150 riálov (390 dolárov) mesačne tým, ktorí si hľadajú prácu. Protesty nenarušili prepravu rafinovanej ropy z prístavu, hoci sa dav snažil zablokovať všetky prístupové cesty. Prístav Sohar denne vyvezie 160 000 barelov ropy z miestnej rafinérie. „Je pravdou, že protestujúci sa snažia domáhať sa svojich práv nenásilne a v tomto momente nie je ohrozená plavba z a do prístavu“ povedala pre Reuters hovorkyňa rafinérie.
Demonštrácie v Ománe sú veľmi zriedkavé a mnoho Ománcov si ani nepamätá kedy sa v ich krajine takto protestovalo. Niektorí vraj nič podobné nezažili za posledných 40 rokov. Protestujúci vyjadrujú svoju lojalitu k panovníkovi, ale nesúhlasia s jeho úradníkmi.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.