Protesty v Egyptě nekončí. Je na řadě Sýrie?

Taková vzpoura, jakou lze vidět v Egyptě nebo v Tunisku, se do Sýrie nedostane. Aspoň tak si myslí syrský prezident Bašár Asad, který poskytl rozhovor pro Wall Street Journal. Mnozí analytici předpovídají, že pokud padne režim v Egyptě, to samé se stane i v Sýrii. Syrský prezident věří, že Sýrie si ničím podobným neprojde. „Proč je Sýrie stabilní i když máme daleko složitější podmínky?“ ptá se Asad. „Egypt je finančně podporován Spojenými státy, zatímco my jsme pod embargem. Máme ekonomický růst, i když nemáme dostatek základních potřeb pro lidi,“ následně vysvětluje, proč se v jeho zemi neděje to, co v jiných arabských státech, kde vypukly protesty. Prezident Asad vidí za problémy celkovou stagnaci těchto zemí. „Pokud jste neviděli potřebu reforem před tím, co se stalo v Egyptě a Tunisku, je teď příliš pozdě dělat nějakou reformu. Pokud ji ale uděláte kvůli tomu, co se v Tunisku a Egyptě děje, potom to bude reakce, ne akce. Čím déle budou vaše činy pouze reakcí, tím více se přibližujete k pádu.“ Je sice pravdou, že syrská vláda řeší problém chudoby a nezaměstnanosti již několik let, ale s příchodem nepokojů v Tunisku a Egyptě reagovala slibem sociálních balíčků pro chudé. I to by mělo pomoci předejít protestům proti syrské vládě a vůbec celému režimu.

Sýrie je kritizovaná kvůli nedostatku politických a ekonomických reforem. Bašár Asad zdůrazňuje, že změny by měly přicházet postupně, aby se vyhnulo zbytečnému chaosu. „S reformami jsme začali od té doby, co jsem se stal prezidentem (v roce 2000). My se na tyto reformy díváme jinak než vy. Pokud chcete začít, musíte začít od bodů 1, 2, 3, 4… nemůže začít od 6 a potom se vrátil k bodu 1,“ řekl Bašár Asad v rozhovoru.

Syrská vláda nastartovala v posledních letech ekonomické reformy a další ještě mají přijít v blízké budoucnosti. „Existuje mnoho věcí, které jsme chtěli udělat už v roce 2005, ale plánujeme je udělat až v roce 2012. Dnešní situace je lepší než před šesti roky, ale není optimální. Máme před sebou ještě dlouhou cestu, protože to je dlouhodobý proces.“

Syřané by chtěli vidět změny co nejdříve. Stejně jako v ostatních arabských zemích není v současnosti jednoduché najít prací. „Nemám dostatek peněz sám pro sebe, natož abych přemýšlel o rodině a dětech. Pokud si nenajdu lepší práci, pojedu za prací do Zálivu,“ řekl čerstvý absolvent Damašské univerzity Chálid. Nevidí smysl čekat na zázrak. „Co z toho, že výsledek reforem přijde za několik let? Já žiju teď, ne v budoucnosti!“

Prezident Asad doufá, že v Sýrii se demonstrace neuskuteční, éterem se šíří něco jiného. V pozadí spekulací stojí facebook. I když je v Sýrii několik let oficiálně blokován, Syřané ho používají zcela běžně. Znají několik cest, jak obejít překážky. Na této sociální síti se objevila výzva k protestu v sobotu 5. února. Našla si své příznivce i odpůrce. Téměř okamžitě vznikla skupina nazvaná „Všichni jsme pro Asadovu Sýrii v den 5. února“. Deník al-Watan přišel s teorií, že výzva k protestům nepřišla ze Sýrie, ale z Egypta. Pro únor používají Syřané název šubbát, kdežto název fibráir, použitý ve výzvě k protestům, je Syřanům cizí. Podle deníku chce někdo zasít sémě nepokojů zvenku, proti vůli samotných Syřanů. „Obdržela jsem na facebooku obě výzvy, ale zamítla jsem je,“ řekla mladá Syřanka Úla. „Situace v Sýrii se nevyhrotí do takové míry jako v Egyptě. Přece jen se nemáme tady zas tak špatně,“ myslí si student medicíny Mahmúd. Jsou však Syřané opravdu spokojeni se svojí současnou situací? Mahmúd těžko nachází správnou odpověď. „V sobotu budeme vědět víc, jak na tom jsme. Jen Alláh ví, zda se revoluční horečka dostane až sem.“

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.