Protesty v Egypte aj napriek zákazu vychádzania

Káhira.  Napriek zákazu vychádzania, ktorý vydal prezident Mursí v Egypte, pokračujú rozsiahle protesty proti súčasnému režimu. Hlavným heslom protestov je rezignácia prezidenta. Vyhlásenie výnimočného stavu malo zamedziť ďalším obetiam, ktorých je za posledný týždeň už cez 50. Odporcovia prezidenta, ktorí okupujú centrálne námestie Tahrír v Káhire obviňujú prezidenta zo zrady cieľov revolúcie z roku 2011, pri ktorej bol zvrhnutý prezident Husní Mubarak.

Silné protesty hlási okrem hlavného mesta aj mesto Port Saíd, severovýchodne od Káhiry. V nedeľu tam zahynulo sedem ľudí pri nepokojoch, ktoré sprevádzali pohreb predošlých obetí protestov. Do stretov sa má dostať okrem policajných zložiek aj armáda, ktorá bude môcť zadržiavať občanov a pomáhať tak policajným zložkám, informovala agentúra Reuters.

Opozícia odmietla pozvanie na rokovanie prezidentom Mursím s odôvodnením, že najprv musí vymenovať „vládu národnej jednoty“ a zostaviť komisiu, ktorá by vypracovala dodatky k ústave. Ďalšou požiadavkou opozičným predstaviteľov je, aby prezident Mursí prijal zodpovednosť za násilnosti pri protestoch a ich obete.

zdroj: ČT24

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.