Prišiel pakistanský Taliban o svojho vodcu?

V Pakistane sa objavila správa, že vodca pakistanského Talibanu Hakimulláh Mehsúd prišiel pri útoku amerického bezpilotného lietadla o život. Hnutie však takéto správy popiera.

Správa o smrti Hakimulláha Mehsúda prišla z pakistanskej tajnej služby, ktorá vraj túto zvesť zachytila prostredníctvom rádia, ktoré na dorozumievanie používajú členovia pakistanského Talibanu. Niektorí členovia hovorili o smrti ich vodcu, ktorý mal ešte 12.januára prísť pri útoku bezpilotného lietadla o život. Kým jedna skupina dokonca potvrdila, že by mal byť Mehsúd po smrti, druhá ich kritizovala za to, že podobné veci riešia cez rádio.

Útok z 12.januára pri ktorom mal Mehsúd prísť o život sa odohral v dedine Dogga neďaleko Miramšámu v severnom Waziristane. Pri útoku malo zahynúť šesť militantov, medzi ktorými mali byť aj „cudzinci“ ako sa zvyknú označovať zahraniční bojovníci patriaci k al-Kájde.

Hovorca pakistanského Talibanu Asimulláh Mehsúd vyvrátil správy o smrti ich lídra a podľa jeho slov sa v čase útoku  na mieste ani nenachádzal. Nebola by to prvý krát falošná správa o jeho smrti, pretože takmer presne pred rokom, 17.januára 2010 sa objavila správa o tom, že Mehsúd zahynul pri útoku na hranici medzi severným a južným Waziristanom. Krátko na to ako svet obletela správa o jeho smrti zverejnil pakistanský Taliban video na ktorom ukázal živého lídra. Správa o jeho smrti prišla aj v auguste 2009 kedy mal byť spoločne s Waliurom Rahmanom Mehsúdom, lídrom talibanskej frakcie južného Waziristanu, zastrelený v prestrelke.

Hnutie pakistanského Talibanu obviňujú z útokov na americké ciele v krajine. Ich stopa viedla aj k Američanovi pakistanského pôvodu Faisala Šahzáda, ktorý sa pokúsil v máji 2010 odpáliť bombu v centru New Yorku na Times Square. Pakistanský Taliban má na krku obvinenie aj zo samovražedného útoku na afgánskej základni z roku 2009, kde pri útoku prišlo o život 7 agentov CIA.

Správy o útoku, ktorý mal podľa niektorých stáť Mehsúdov život prišli takmer v rovnakom čase ako sa vo východnom Pakistane odohral útok pri ktorom zahynulo 14 šíitskych pútnikov. Výbuch nastal v provincii Pandžáb, kde sa pri mešite zhromaždilo množstvo pútnikov, ktorí si prišli pripomenúť imám Husejna pri tradičnej spomienke Arbaín. Tá sa koná 40.deň po výročí imámovej smrti.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.