Politická scéna dostala v Egypte od armády ultimátum

Vrchný veliteľ ozbrojených zložiek v Egypte dal v pondelok všetkým politickým frakciám v krajine jasné ultimátum. Ak nevyriešia vzniknutú krízu do 48 hodín, predstaví plán pre budúcnosť krajiny armáda. Generál Abdel Fattah al-Sissi nazval obrovské protesty, ktoré sa prehnali krajinou za posledné dva dni, ako bezprecedentné vyjadrenie vôle ľudu.

Hlavnou požiadavkou protestujúcich más v krajine sa stalo odstúpenie prezidenta Morsiho a islamistickej vlády.

Opozičný líder Hamdín Sabbahi vyzval v nedeľu k vojenskej intervencii, ak prezident odmietne odstúpiť. Podľa jeho slov musia ozbrojené zložke reagovať, pretože boli vždy na strane ľudu, ktorý sa snažili prejaviť svoju vôľu.
Generál Sissi sa vyjadril o ultimáte ako o poslednej šanci. Protestujúci predniesli svoj názor a požiadavky, ktoré musia byť vypočuté.

Ministerstvo vnútra uviedlo, že nedeľných protestov proti vláde sa po celej krajine zúčastnilo odhadom od 14 do 17 miliónov ľudí (z celkových 85 mil. obyvateľov). Armáda celú situáciu pozorne monitorovala.

V Káhire, hlavnom meste Egypta dav vyplienil a podpálil centrálu Moslimského bratstva, ku ktorému patrí aj súčasný prezident. Počas násilia zomrelo 8 ľudí.

Mohamed ElBeltagy, z Moslimského bratstva, odmietol, že by jeho ľudia z budovy na dav strieľali.
Počas nepokojov zomrelo celkovo 16 ľudí.

Len niekoľko hodín po vyhlásení armády prelietavali ponad Tahrírske námestie armádne vrtuľníky s egyptskými vlajkami, z reproduktorov sa ozývali heslá ako „Vojsko a ľud sú ruka v ruke“.

Ultimátum dostalo súčasnú vládu pod enormný nátlak. Vojsko uviedlo, že nechce vstupovať na politickú scénu ani vládnuť, ale pokúsi sa zabrániť kolapsu štátu a eskalácii násilia. Podľa prehlásenia bude armáda rázne postupovať, ak nebudú naplnené požiadavky ľudu. Čo ale chápe pod požiadavkami ľudu vedenie armády bližšie nešpecifikovalo.

Treba pripomenúť, že prezident Mohamed Morsi sa stal prvým legitímne zvoleným prezidentom v Egypte za posledné dekády a prvým od pádu režimu Mubaraka. Do ulíc okrem odporcov vlády vyšli aj jej prívrženci, ktorí požadujú rešpektovanie riadneho volebného obdobia a vyjadrili prezidentovi svoju podporu.

Bezpečnostné zložky mali údajne zadržať 15 osobných strážcov jedného z lídrov Moslimského bratstva Chajrata al-Šatera.

Zdroj: Aljazeera, Alarabiya, Facebook

Helikoptéry prelietavajúce ponad námestie Tahrír v Káhire

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.