Pár slov k webu a k dianiu v Gaze (VIDEO)

Prihováram sa vám opäť, aby ste nezabudli, že som stále ešte nažive. Tak som si preklikával náš web a pozeral som, ktorá sekcia by potrebovala najskôr doplniť. Okrem výsledku, že asi všetky, som sa rozhodol dopísať niečo do blogu. Už nejaký ten piatok tu nepribudlo ani slovo.

Vizuálne sa náš web príliš za ten čas nezmenil, no pribudlo niekoľko nových článkov. Postupne sa nám to zapĺňa, avšak stále nie je dostatok času na to, aby sme v krátkom čase naplnili obsah základných rubrík. Snáď sa naše tempo ešte zrýchli.

Našou snahou je aj nadväzovanie spolupráce s obdobnými webmi alebo inštitúciami, ktoré sa zaoberajú rovnakou problematikou. Behom posledného mesiaca sa nám zadarilo aj v tejto oblasti a dúfame, že to prinesie svoje ovocie.

Vľavo dole na stránke môžete nájsť anketu. Touto sa snažíme zistiť váš záujem o jednotlivé rubriky. Tie sa budeme snažiť primárne dopĺňať. Doteraz ste prejavili najväčší záujem o cestovateľské články. Žiaľ naše možnosti sú v tomto smere zatiaľ obmedzené. Bohatosť tejto sekcie závisí od toho, koľko ľudí sa rozhodne podeliť s nami so svojimi zážitkami z ciest. Uvedomujeme si potenciál tejto rubriky a záujem čitateľov práve o túto časť. No zatiaľ nám financie nedovoľujú podnikať cesty na náklady tohto webu. Snáď sa nám to podarí časom, či už z našich zdrojov alebo zdrojov sponzorských. Dúfame aj, že sa nájde viac ľudí, ktorí budú ochotní prispievať do tejto rubriky.
Ak vás milí návštevníci môžeme poprosiť, nechajte aj vy v ankete váš hlas. Pomôže nám to v napredovaní.

Keď oddialime pozornosť od stránky blizkyvychod.eu a zameriame sa na Blízky východ, zistíme, že tu sa toho deje omnoho viac ako my stíhame zaznamenať.
Na Blízkom východe sú stále regióny, v ktorých sa udržuje napätie a vrie to. Správy prichádzajú buď z jedného, druhého alebo tretieho. Momentálne sa však skomplikovala situácia okolo Gazy a Izraelu. Gaza je pre Izrael ohniskom terorizmu a preto ju drží v blokáde. Pre arabské národy a veľa ľudí v západnom svete je Gaza zasa symbolom väzenia, neslobody a porušovania základných slobôd zo strany Izraelu. Oblasť, kde v stiesnených podmienkach žije pol milióna ľudí takmer uzavretých pred okolitým svetom.

Viacerí zahraniční aktivisti a organizácie sa rozhodli prelomiť izraelskú blokádu a loďami s humanitárnou pomocou zásobovať oblasť Gazy. Konflikt a medzinárodné rozhorčenie vyvolal zásah izraelskej armády proti flotile lodí vedenou tureckou loďou Mavi Marmar, ktorá viezla humanitárnu pomoc a 700 aktivistov do oblasti. Počas zásahu boli desiatky ľudí zranených a deväť aktivistov bolo zastrelených. Izrael sa bránil videonahrávkou, kde aktivisti na vojakov zaútočili tyčami a nožmi. Loď bola prevezená do prístavu a aktivisti deportovaní. Toto vyvolalo vlnu nevôle, medzi inými odsúdila zásah aj Bezpečnostná rada OSN a Turecko. Turecký premiér mal začiatkom týždňa búrlivý prejav v parlamente na čo mu poslanci reagovali so standing ovations. Izrael argumentoval dvojakým metrom politiky OSN a považoval svoj zásah za opodstatnený. Z viacerých strán sa začali ozývať volania po zrušení blokády Gazy. Toto Izrael naďalej odmieta.

Na celú situáciu zareagovali mnohé krajiny a množstvo aktivistov a skupín odsúdilo zásah Izraela. Turecko sa vyjadrilo, že Izrael prekročil hranicu a bude sa za to zodpovedať.
Do Gazy bola medzičasom vypravená ďalšia loď Rachel Corrie, ktorá nesie meno po americkej aktivistke, ktorú zabil v roku 2003 izraelský buldozér, keď sa snažila brániť demolícii domov.
Aj táto loď bola zadržaná, no nedošlo pri tom k zraneniam.
Egypt sa rozhodol otvoriť hranice s Gazou ako reakciu na blokádu a celý konflikt.
Napätie na politickej scéne narastá a my môžeme očakávať, či sa to celé ukľudní alebo v najbližších dňoch ešte vyeskaluje.

V čase kedy sú snahy o vyriešenie konfliktu v Palestíne prichádza ďalšia a ďalšia kríza a riešenia sú v nedohľadne. Mojim zámerom nie je ukazovať prstom. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa vyjadril, že druhý zásah prebehol v kľude, lebo na palube boli úplne iní aktivisti a nebola to loď organizovaná násilnými tureckými extrémistami. O tom môže rozhodnúť až vyšetrovanie.

Každopádne Izrael sa prezentuje v mnohých ohľadoch arogantnou politikou. No neviem, či práve tadeto vedie cesta. Ignorantsky a arogantne sa správať a potom v OSN mávať plánom koncentračného tábora. Možno by mal niekto zamávať naspäť napríklad fotkami múru v Betleheme. Bolo by vcelku načase sa správať trocha ľudsky a menej agresívne a alibisticky.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.