Palestínčania sa budú snažiť rozšíriť podporu vzniku vlastného štátu

Popredný palestínsky diplomat pri OSN vyhlásil, že Palestínci sa budú snažiť mobilizovať krajiny, politických vodcov a milióny priaznivcov, pre podporu vzniku nezávislého štátu už v septembri.

Rijad Mansúr povedal pre reportérov, že Palestínčania sú pripravení pokojne protestovať tak, ako tomu bolo v roku 1987. Chcú tak nasledovať vzor Egypťanov a Tunisanov a dosiahnuť vlastnú nezávislosť.

Práve úzke prepojenie Izraela a Spojených štátov, ktoré majú právo veta v Bezpečnostnej rade OSN, bráni uznaniu Palestíny ako samostatného štátu. Palestínu musí najskôr uznať 15 členná rada a až potom môže o členstve Palestíny v OSN rozhodovať Valné zhromaždenie. Súhlasiť musia dve tretiny členov.

Mansúr vytýčil ako hlavný palestínsky cieľ nasledujúcich mesiacov, zvýšenie počtu štátov, ktoré uznávajú Palestínu ako samostatný štát. Zo súčasných 112 štátov na 130 až 140, čím by sa získala potrebná dvojtretinová väčšina a vytvoril by sa tlak na administratívu prezidenta Obamu.

Dodal, že Palestínci sú teraz pripravení, rovnako ako Tunisania a Egypťania, aby o svojich veciach začali rozhodovať sami. Mansúr chce využiť všetky prostriedky na politickom poli, aby ich snahy v septembri uspeli. Dodal, že to nie je boj niekoľkých politikov a diplomatov, ale celého palestínskeho ľudu.

Chce aby tisíce ľudí doma aj v zahraničí vychádzali do ulíc a vyvíjali tak tlak na Biely dom. Uviedol, že protesty nie sú dostačujúcim a jediným nástrojom, no podľa jeho slov použijú taktiky, ktoré pomôžu dosiahnutiu ich cieľov. O aké taktiky ide, už ale neuviedol.

Po dvoch desaťročiach neúspešných palestínsko- izraelských rokovaní si za svoj cieľ Palestínci zvolili september. Požadujú vytvorenie samostatného štátu v hraniciach spred roku 1967. Mansúr sa vyjadril na margo obnovy Palestíny v hraniciach spred roku 67 ako o „investícii do mieru“.  Ďalej dodal, že Izrael nediskutoval o svojej nezávislosti roku 1948, rovnako ako o nej nejednali ani Spojené štáty roku 1776. „My nikdy nebudeme diskutovať o našej nezávislosti s kýmkoľvek, ani si nebudeme od nikoho pýtať povolenie k tomu, aby sme nezávislými boli.

Zdroj: Alarabiya

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.