Palestína – Pamiatky a zaujímavosti

Západný breh Jordánu (West Bank)

Betlehem je jedným z najstarších nepretržite obývaných miest na Zemi. Osídlené bolo toto územie už v období paleolitu, no prvé zmienky o mestskom štáte na tomto území siahajú do 14. storočia pred Kristom. Toto mesto bolo pomenované podľa pohanskej bohyne Beit Lahmu. Práve toto malé mesto, ktoré vzniklo popri antických cestách sa stalo podľa Biblie miestom narodenia Krista. Následne po sformovaní kresťanstva sa stalo duchovným centrom tejto novej viery. Celá oblasť sa vyznačuje veľkým počtom kostolov a kláštorov a ďalšími pamiatkami spojenými s vierou.

Kostol narodenia Pána je najstarším kostolom v Svätej Zemi, ktorý je stále využívaný. Tento kostol bol postavený pod patronátom Heleny, matky cisára Konštantína. Helena sa roku 325 n.l. vydala na pútnickú cestu do Palestíny, aby sa oboznámila s miestom narodenia Ježiša Krista. Na mieste jaskyne, ktorá bola podľa tradície považovaná za miesto Ježišovho narodenia, nechala postaviť baziliku. Táto bola dokončená v roku 339. Vo vnútri kostola sa nachádzajú dve schodiská, ktoré vedú dole do jaskyne. Na samom spodku sa nachádza strieborná hviezda vsadená do mramoru, nesúca latinský nápis : „Tu sa narodil z Panny Márie.“

Jaskyňa mlieka (Milk Grotto) – podľa legendy je táto jaskyňa miestom, kde Panna Mária kojila malého Ježiša počas ich úteku do Egypta pred vojakmi kráľa Heroda. Povera vraví o tom, že pár kvapiek Máriinho mlieka zmenilo farbu skaly na bielu.

Námestie jaslí (Manger Square) – toto priestranstvo medzi Omarovou mešitou a kostolom Narodenia Pána je turistickým centrom Betlehemu. Mnohé kultúrne podujatia mesta sa dejú práve v tomto priestore. Na námestí sa nachádza okrem iného aj turistická kancelária.

Staré mesto – krížom cezeň vedie Ulica pápeža Pavla Vi., ktorá je centrom starého mesta. Ráz starého mesta tvorí množstvo kostolov a kláštorov, no aj napriek tomu si udržuje Betlehem orientálny nádych. Ulice ako Hviezdna alebo Farahija sú pre návštevníkov zaujímavé pamiatkami z osmanskej éry.
Dar Mansour (nachádza sa na Hviezdnej ulici –Star street) je dobrou ukážkou mešťanskej architektúry z konca devätnásteho storočia. Pre staré mesto sú celkovo príznačné úzke uličky a kamenné schodíky, ktorými je celé poprepájané.

Herodium je pevnosť nachádzajúca sa na kopci 6 km juhovýchodne od Betlehema. Túto dal postaviť v roku 37 pred Kr. kráľ Herodes. V pevnosti sa nachádza aj palác s prepychovými budovami a terasovitými záhradami. Pevnosť s výhľadom k Mŕtvemu moru kontrolovala širokú oblasť.

Mesto Ramalláh je kultúrnym a politickým centrom Palestíny. Toto rýchlo rastúce mesto ja zaujímavé množstvom múzeí, galérií, divadiel, parkov a reštaurácií.

Al Bireh je satelitné mesto Ramalláhu. Založili ho Kanaánci okolo roku 3500 pred Kr. Nachádza sa tu križiacky kostol. Pri juhovýchodnom vstupe návštevníci nájdu významné nálezisko doby bronzovej Tell al Nasbah s viditeľnými ruinami a bránou z deviateho storočia pred Kr., masívnym valom, či ruinami byzantského kostola. Verí sa, že v Tell al Nasbah bol korunovaný prvý izraelský kráľ Saul.

Jeruzalem je mesto bohaté na pamiatky spojené predovšetkým s kresťanskou vierou. Okremnich sa však v meste nachádzajú i pamiatky islamskej architektúry.

V roku 1542 dal sultán Sulejman I. obohnať Jeruzalem mohutnými hradbami. Časť týchto múrov avšak siaha pravdepodobne až do čias kráľa Heroda. Z mestského opevnenia sú zaujímavé hlavne vstupné brány, ktorých je na opevnení osem. Mestské brány boli až do roku 1887 zatvárané pred západom slnka. Pravdepodobne najkrajšia z nich je Damašská brána v severnej hradbe. Za ňou začína arabské trhovisko.

Via Dolorosa (krížová cesta) je považovaná za jednu z najsvätejších ciest kresťanského sveta. Touto cestou kráčal Ježis Kristus po odsúdení na smrť na miesto svojho ukrižovania.

Bazilika Božieho hrobu stojí na mieste, kde bol Ježiš pochovaný a tu potom vstal z mŕtvych. Táto bazilika je najvýznamnejším svätostánkom kresťanského sveta.

Skalný dóm, táto mešita so zlatou kupolou, ktorá stojí na chrámovej hore je zasa jednou z najsvätejších mešít islamského sveta spolu s mešitou Al Aqsa, ktorá sa nachádza vedľa nej.

Východne od Jeruzalema sa nachádza Olivová hora, ktorá poskytuje nezameniteľný výhľad na Staré mesto a Mŕtve more. Práve na tomto mieste mal Ježiš vystúpiť na nebesia.

Starobylé Jericho (Tell al Sultan) leží 2 km severozápadne do toho súčasného. Situované je na návrší s výhľadom na oázu. Archeologické vykopávky na tomto mieste odhalili 23 vrstiev antických civilizácií datujúcich sa až do obdobia okolo roku 9000 pred Kr. Mnoho stavieb je dodnes viditeľných. Sú tu aj najstaršie známe schody na svete a najstaršie hradby.

Pásmo Gazy je jednou z najstarších historických oblastí sveta, strategicky lokalizovaná na pobreží Stredozemného mora. Táto oblasť je známa svojimi ručne tkanými kobercami, keramikou, či výrobou prúteného nábytku.
Veľká Omarova mešita (al Umari) je  v centre Gazy na konci ulice Omar Muchtar. Minaret mešity bol pôvodne normanským kostolom, ktorý postavili križiaci v 12. storočí. Aj ten ale zrejme stál na mieste pohanského chrámu.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.