Pakistanský Taliban poprel mierové rozhovory s vládou

Hovorca pakistanského Talibanu spoločne s ďalšími predstaviteľmi popreli, že by sa skupina zúčastnila mierových rozhovorov s pakistanskou vládou.

Militanti odmietli dohady o mierových rokovaniach len deň po tom čo o nich hovoril Maulvi Fagír Mohammed, ktorý je podľa niektorých, zástupcom hlavy pakistanského Talibanu. Oznámil, že skupina vyjednáva o mieri s pakistanskou vládou. Hovorca pakistanského Talibanu Ehsanulláh Eshan však Mohammedove slova vyvrátil s tým, že sa s vládou nebudú baviť dovtedy, kým tá nezavedie v krajine islamské právo.

Aj Mulláh Daudalláh, ktorý sa považuje za lídra pakistanského Talibanu v kmeňovej oblasti Bajur odmietol, že by sa začali akékoľvek rokovania. Jeho predchodca bol už spomínaný Maulvi Fagír Mohammed, ale ten pri nepokojoch ušiel do Afganistanu a preto sa Daudalláh posadil na jeho miesto.

Pakistanský premiér Jusúf Raza Gilaní hovoril len o vyjednávaní vlády s militantmi, ktorí sa usadili v kmeňovej oblasti pozdĺž afgánskeho pohraničia, kde sa riadia vlastnými zákonmi. „Je to proces na pokračovanie“ povedal premiér lokálnej televízii. Pakistanskí predstavitelia sa vyjadrili, že mierový proces s Talibanom bude možné len v prípade, že sa vzdajú. Dávnejšie sa myslelo, že by sprostredkovateľom rozhovorov mohli stať Spojené štáty, ale udalosti posledných mesiacov nasvedčujú opaku.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.