Nové nepokoje v Jeruzaleme

Od dnešného rána došlo k ďalším stretom medzi Palestínčanmi a izraelskou políciou v dvoch oblastiach okupovaného východného Jeruzalema po tom, čo hnutie Hamas vyzvalo ku „dňu hnevu“.
Túto reakciu vyvolalo znovuotvorenie synagógy v starom meste Jeruzalema, v tesnej blízkosti mešity al-Aqsa. Už predtým padli názory, že celá blokáda tejto časti mesta má súvis so snahami izraelskej polície zabezpečiť bezpečnosť práve počas otvárania novej synagógy.

Palestínčania dnes hádzali na políciu kamene. Tá zasiahla omračujúcimi granátmi. 15 ľudí bolo zatknutých.
Reakcie Hamasu na otvorenie synagógy primelo úrady nasadiť do kritických oblastí okolo 3000 policajtov.

Hovorca izraelskej polície uviedol, že nepokoje sú len v dvoch oblastiach, zvyšok Jeruzalema je vraj pokojný. Chrámová hora a celá oblasť je pre návštevníkov momentálne uzavretá.

Chálid Mašaal, politický šéf Hamasu, ktorý je momentálne v exile v Sýrii varoval pred znovuotvorením synagógy v starom meste. Podľa jeho názoru znovuotvorenie synagógy ohrozuje samotnú existenciu mešity al-Aqsa. Vyzval preto Palestínčanov na ochranu svätých miest islamu.

Pôvodne na Chrámovej hore stál židovksý chrám, neskôr tu bola postavená mešita. Medzi Arabmi vznikajú obavy z izraelskej výstavby v blízkosti a možného obnovenia chrámu.
Mešita al-Aqsa, ktorá tu stojí je považovaná za tretie najposvätnejšie miesto islamu. Táto mešita a znovuotvorená synagóga sa nachádzajú len 700 metrov od seba.
Izrael sa rozhodol zaradiť dve náboženské lokality v okupovanom Predjordánsku do zoznamu izraelského nárdoného dedičstva. Tieto faktory a výstavba nových osád v palestínskom východnom Jeruzaleme vyvolala veľké vášne a zapríčinila aj súčasné vrenie v uliciach. A to v období kedy sa malo rokovať a pokračovať v mierovom procese.

zdroj: Aljazeera

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.