Na hranicích mezi Izraelem a Libanonem roste separační zeď

Izrael začal s výstavbou šest metrů vysoké zdi podél hranice s Libanonem. Tato pohraniční oblast si v minulých letech vyžádala koordinaci s s příslušníky mírových sil OSN a libanonské armády. Jeden kilometr dlouhá zeď oddělí libanonskou vesnici Kfar Kilá od izraelského osídlí Metula.

Podle libanonského deníku Daily Star byl v pondělí odstraněn stávající elektrický plot. Místo něj budou vztyčeny čtyřmetrové betonové bloky, na jejichž vrcholu bude další oplocení s ostnatým drátem.

Začátek celé operace byl za přítomnosti jak izraelské, tak libanonské armády. Na situaci dohlížel španělský kontingent UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon).

Libanonská strana dostala topografické mapy pro sledování výstavby, aby se mohla ujistit, že splňuje předpřipravené podmínky. Rovněž OSN spolupracuje s izraelskou armádou, aby zeď byla postavena na izraelském území. „Tato stavba, která začala v pondělí, se provádí ve spolupráci s UNIFIL a libanonské armády. Stěna je určena k tomu, aby se zabránilo nepokojům na hranici,“ řekl izraelský vojenský mluvčí pro agenturu AFP.

Izrael a Libanon jsou ve válečném stavu, ale vojenští důstojníci obou stran se pravidelně scházejí s veliteli UNIFIL, aby koordinovali bezpečnost podél hranice. Situace na hranicích je v poslední době poměrně klidná, i když několik libanonských raket bylo vypuštěno na Izrael. Na druhou stranu izraelská letadla nadále porušují vzdušný prostor Libanonu. Činitelé OSN považují toto „období klidu“za pozitivní vývoj, ale základní otázky konfliktu zůstávají nevyřešeny.

Zdroj: Daily Star

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.