Ministri bývalého prezidenta opustili vládu

Neutíchajúca kritika a protesty donútili nakoniec opustiť vládu aj ministrov z bývalého kabinetu prezidenta Ben Aliho. Aj napriek vymenovaniu novej dočasnej vlády, ktorá mala priviesť Tunisko k slobodným voľbám, protesty a násilnosti v krajine neutíchli. Demonštranti požadovali odchod ministrov, ktorí boli členmi vlády aj za bývalého prezidenta. Dočkali sa svojho tento štvrtok, kedy boli zmieňovaní ministri nahradení novými.

Predseda vlády Mohammed Ghannouchi ostal pri moci aj naďalej, napriek tomu, že bol členom aj minulej vlády.  Naživo pre televíziu stanovil jasný cieľ dočasnej vlády a to priviesť krajinu k demokracii a k parlamentným voľbám, kde sa Tunisania budú môcť konečne slobodne rozhodnúť. Voľby čakajú Tunisko už v najbližších mesiacoch. Svojich pozícií sa museli vzdať minister vnútra a minister obrany.

Toho istého dňa sám odstúpil minister zahraničných vecí Kamel Morjane. Zmena kabinetu bola reakciou na požiadavky demonštrantov na „očistenie“ kabinetu od ministrov bývalého režimu. Demonštrujúcich neuspokojilo ani vystúpenie ministrov z bývalej vládnucej strany RCD.

Tuniská únia pracujúcich UGTT, ktorá sa spolupodieľala na organizácii protestov, do vlády nevstúpi, no podporuje Ghannouchiho na poste predsedu dočasnej vlády. V snahe znížiť napätie v uliciach sa Únia rozhodla zrušiť sériu protestov naplánovaných na tento piatok.

Časť nespokojného obyvateľstva je s týmto riešením stotožnená, no časť vidí v predsedovi vlády stále pozostatok minulého režimu a najradšej by ho videla z vlády odchádzať.

Prevrat v Tunisku akoby povzbudil aj ďalšie arabské národy k protestom voči autoritatívnemu spôsobu vlády a zlým životným podmienkam. Podobné nálady vyhnali do ulíc tisíce ľudí v Egypte a najnovšie aj v Jemene.

Zdroj: Aljazeera

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.