Medzinárodný súdny tribunál obvinil sudánskeho prezidenta z genocídy

Medzinárodný súdny tribunál vydal v utorok už druhý zatykač na sudánskeho prezidenta Omara Hassana al-Bašíra v súvislosti so zločinom genocídy. Tento krok má zvýšiť tlak na jeho izolovaný politický režim.

Pred štyrmi mesiacmi vyhlásil odvolací výbor, že sudcovia urobili veľkú právnu chybu, keď odmietli obviniť Bašíra z najzávažnejšieho zločinu medzinárodného práva.

Žalobca otvoril znovu prípad a sudcovia vydali  tento pondelok príkaz na zatknutie na sudánskeho prezidenta s troma bodmi obvinenia z genocídy.

Súdny žalobca Luis Moreno Ocampo obviňuje Bašíra zo zadržiavania 2,5 milióna utečencov rôznych etnických skupín v utečeneckých táboroch v Darfúre za účelom genocídy. Ako gigantický Osvienčim.

Kľučová opozičná skupina v Sudáne považuje krok súdneho tribunálu za víťazstvo pre Darfúr.

„Hnutie za spravodlivosť a rovnosť to považuje za víťazstvo ľudí v Darfure a ľudskosti celkovo. Dá to ľuďom v Darfure nádej, že spravodlivosti bude učinené zadosť.“ Povedal hovorca hnutia Ahmad Hussein.

Existujú totiž podložené obavy, že sudánsky režim sa snaží zbaviť viacerých etnický skupín v krajine a útoky na viaceré dediny v krajine sa udiali práve na etnickom základe.

Zdroj: alarabiya.net

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.