Medveděv boří Obamovy plány

Návštěva ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Damašku nemohla být lépe načasována. Týden po americkém prodloužení sankcí vůči Sýrii dostal tento blízkovýchodní stát možnost se ještě více přimknout k Rusku a rozvíjet vzájemnou spolupráci. A Američané neskrývají svou rozladěnost. K návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva se odmítla americká ambasáda v Damašku vyjádřit. Kromě dopravy, komunikací, energetiky a rozvíjení syrsko-ruských vztahů mělo být dalším z témat rozhovorů i zbrojení. Není ani tajemstvím, že Sýrie kupuje od Ruska zbraně a vojenskou techniku. Během minulého měsíce se hodně diskutovalo o syrských dodávkách raket SCUD libanonskému Hizballáhu, který opět zbrojí a připravuje se na případnou válku s Izraelem. Syrští vrchní představitelé tuto spekulaci ale popírají. O dobrých vojenských vztazích mezi Ruskem a Sýrií svědčí také ruské válečné lodě, které v roce 2008 zakotvily v syrském přístavu Tartús.

Nutno dodat, že Sýrie je od roku 1948 stále ve válečném stavu s Izraelem. Poslední šancí na mír byla nepřímá jednání mezi oběma státy, ale kvůli válce v Gaze se od nich upustilo.

Dlouhodobý syrský spojenec Rusko má velký zájem rozvíjet své aktivity v Sýrii v oblastech energetického průmyslu, konkrétně v ropném, plynovém a atomovém odvětví. Sýrie má v plánu vybudovat několik elektráren a uvažuje i o možnosti, že některá z nich bude jaderná. Téma jaderné energie bylo řešeno i v souvislosti s Íránem. „Náš pohled na věc je takový, že všechny státy mají právo disponovat mírovou jadernou energií a je nezbytné očistit Blízký východ od všech zbraní hromadného ničení,“ řekl na tiskové konferenci Bašár Asad. Medveděv dodal, že v opačném případě by mohlo dojít k regionální až globální katastrofě.

Dmitrij Medveděv měl Bašáru Asadovi předat vzkaz od Šimona Peréze, že Izrael je připraven přistoupit k mírovým jednáním. Ale aby izraelské vojsko opustilo Golany, musí druhá strana splnit bezpečností záruky pro další mírové soužití. Zda opravdu tuto zprávu předal a jak na ni syrský prezident zareagoval, to zůstalo neprozrazeno.

(článek je určen pro deník Právo)

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.