Mansúr Hadí novým jemenským prezidentom

Novým jemenským prezidentom sa stal Abed Rabo Mansúr Hadí. V sobotu zložil slávnostnú prísahu v parlamente, čím sa definitívne uzavrela kapitola bývalého prezidenta Sáliha, ktorý stál na čele Jemenu dlhých 33 rokov.

Hadí, ktorý bol Sálihovým dlhoročným viceprezidentom sa stal víťazom volieb začiatkom tohto týždňa, hoci voľby samotné boli takpovediac len o jednom jedinom kandidátovi. Vo svojom televíznom príhovore prisľúbil boj proti militantom napojeným na al-Kájdu. Tá má dnes stále v niektorých častiach krajiny hlboké korene. „Našou najdôležitejšou úlohou je pokračovať vo vojne proti al-Kájde, ktorá je našou náboženskou a národnou povinnosťou“ hovoril. Spomenul tiež, že sa vynasnaží, aby sa mohli domov vrátiť tisíce utečencov, ktorí utiekli z krajiny po tom ako vypukli boje medzi vládnymi jednotkami, južnými separatistami, kmeňmi a ďalšími skupinami.

Na nového prezidenta čaká niekoľko dôležitých úloh. Musí zrekonštruovať bezpečnostné zložky, ktoré sú plné Sálihových verných bojovníkov, musí začať národný dialóg, ktorý bude zahŕňať aj členov zo separatistického južanského hnutia, taktiež ho čaká upokojovanie náboženskej minority na severe krajiny ako aj nezlúčiteľných opozičných skupín v centrálnom Jemene.

Podľa Mohammeda al-Hakimiho, šéfa volebnej komisie, sa prezidentských volieb zúčastnilo okolo 6,6 milióna ľudí z 10 miliónov právoplatných voličov. Tí takmer v 99% odovzdali svoj hlas, alebo lepšie povedané svoje „áno“ kandidátovi Hadímu. Voľby sa usporiadali v rámci programu so záštitou USA a krajín Perzského zálivu o ktorom sa rozhodlo už v novembri 2011. Práve Washington hral veľmi významnú úlohu v prechode moci po bývalom prezidentovi Sálihovi. Veria, že Hadí vykľučkuje z chaosu a bude pokračovať v boji proti al-Kájde.

Do vlasti sa vrátil aj bývalý prezident Sálih, po tom čo strávil takmer tri týždne v Spojených štátoch v nemocnici. Zotavoval sa tam zo zranení, ktoré utŕžil v júni minulého roku pri raketovom útoku. Sálih prisľúbil, že sa objaví na inaugurácii nového prezidenta. Sálih sa stal štvrtou hlavou krajiny, ktorá prišla o svoj post od vypuknutia arabskej jari. Kým tuniského Ben Alího a egyptského Mubaraka čakal súd, líbyjského Kaddáfiho zavraždili, Sálih obstál najlepšie, pretože sa dokonca Jemenu mohol vrátiť.

Mnohí sa aj napriek tomu, že Sálih už nie je hlavou krajiny obávajú, že moc a sila, ktorú za tri dekády svojej vlády získal môže byť stále veľmi silná a pomocou rodinných a kmeňových väzieb by sa mohol snažiť ovplyvňovať chod či smerovanie krajiny.

Hadí vyzval všetky politické strany v Jemene, aby spolupracovali a dokázali tak krajinu vyviezť z krízy. „Vysnené zmeny neprídu len ak si to budeme želať a dúfať, ale treba k nim dospieť prostredníctvom demokratického dialógu a skrze vážne a korektné návrhy ku kľúčovým otázkam“ povedal vo svojom príhovore.

Inauguráciu prezidenta poznačil aj krvavý útok na juhu krajiny, pri ktorom prišlo o život 25 ľudí. Útok sa odohral v meste Mukalla v provincii Hadramout a previedol ho samovražedný útočník, ktorý by podľa rukopisu útoku mohol patriť k al-Kájde. Tá je v južnom jemenskom regióne stále aktívna. Výbuch prišiel pár hodín po tom ako Mansúr Hadí skladal svoj sľub.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.