Líder Hamasu u jordánskeho kráľa

Chalíd Mišál, líder Hamasu po 13 rokoch prvý krát navštívil Jordánsko na pozvanie kráľa Abdulláha II. V meste, ktoré sa mu stalo v roku 1997 takmer osudným sa mali baviť o vzťahoch medzi kráľovstvom a stranou, ktorú Mišál zastupuje.

Chalíd Mišál navštívil v nedeľu Jordánsko po prvý krát od roku 1999, kedy ho vyhostili. V spomínanom roku došlo pochopiteľné aj k zmene vzťahov medzi Hamasom a Jordánskom. Mišál navštívil Jordánsko vďaka katarskému vyjednávačovi, ktorý tiež priletel do Ammánu spoločne s korunným princom šejkom Tamim bin Hamadom al-Thánim.

Jordánsky kráľ Abdulláh II. sa má stretnúť aj s Mišálom aj so šejkom al-Thánim, rovnako ako aj s piatimi členmi delegácie politickej kancelárie Hamasu medzi ktorými nechýba ani Musa Abú Marzúk. Chalíd Mišál chce po stretnutí s hlavou štátu spraviť vyhlásenie pred tým ako opustí krajinu, ktorej občianstvom sám disponuje. Jediné vyhlásenie, ktoré jordánsky kráľovský dvor poslal hovorilo iba o tom, že sa kráľ Abudlláh II. stretne so šejkom al-Thánim a Mišálom.

Podľa jordánskych predstaviteľov má ísť o protokolárnu návštevu, ale silná islamská opozícia v krajine nazýva stretnutie „historickým“. „Dnešné stretnutie je historické. Katarské vyjednávanie podporuje snahu kráľovského paláca, aby došlo k preformulovaniu vzťahov medzi Jordánskom a Hamasom“ objavilo sa na stránkach Moslimského bratstva. Podľa hovorcu Hamasu v pásme Gazy Samího Abu Zuhrího by mala návšteva „naštartovať politickú spoluprácu a prehodnotenie vzťahov s Jordánsko, ktoré by mohlo vyústiť do otvorenia kancelárie Hamasu v Ammáne“. Hovorca jordánskej vlády Rakan Majali ešte pred návštevou povedal, že „znovuotvorenie kancelárie Hamasu v Ammáne nie je na programe stretnutia. Nikto o nič podobné ani nepožiadal“.

Návšteva by mohla ako tak pomôcť napraviť vzťahy medzi režimom a jordánskymi islamistami, ktorý od januára minulého roku, inšpirovaní Arabskou jarou, žiadajú politické a ekonomické reformy ako aj koniec korupcie. Jordánsko sa tiež snaží byť vyjednávačom medzi Palestínou a Izraelom, ale tiež medzi palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom a hnutím Hamas.

Vzťahy medzi Hamasom a Jordánskom sa zhoršili v roku 1999, kedy bol Mišál spoločne s tromi členmi hnutia vyhostený z krajiny po tom ako bolo hnutie obvinené z toho, že by mohli ohroziť bezpečnosť a stabilitu Jordánska. Ďalšie napätie medzi nimi priniesol rok 2006, kedy Ammán obvinil Hamas, že jeho členovia pašujú zbrane do kráľovstva zo susednej Sýrie. Jordánsky premiér Awn Khasawneh, bývalý sudca medzinárodného zločineckého tribunálu, povedal v novembri, keď dával dokopy svoju vládu, že vyhnanie lídrov Hamasu bola zo strany Jordánska „ústavná a politická chyba.“

Chalíd Mišál prežil v roku 1997 v jordánskom Ammáne pokus o zavraždenie, kedy sa k nemu dostali príslušníci Mosadu snažiaci sa ho otráviť.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.