Katar otvoril svoju najväčšiu mešitu

V katarskej Dohe otvorili tento týždeň najväčšiu mešitu v krajine. Svätyňu, kam sa zmestí až 30 000 veriacich nechal emír pomenovať po Imámovi Muhammadovi ibn Abdul Wahhábovi

Katarský emír Šejk Hamad bin Chalífa al-Tháni sa rozhodol, že najnovšia mešita v hlavnom meste bude niesť meno Imáma Muhammada ibn Abdul Wahhába. Svoje želanie vyjadril vo vyhlásení, ktoré vydal krátko pred oficiálnym otvorením mešity pre verejnosť. „Rozhodnutie pomenovať mešitu po vynikajúcom reformátorovi a zanietenému kazateľovi akým bol šejk Muhammad ibn Abdul Wahháb odráža zámery našej krajiny na oživenie národných symbolov a ich kultúrnych hodnôt“ písalo sa vo vyhlásení.

Svojou víziou chcel Abdul Wahháb vrátiť islam do striktnej polohy, ktorý sa opiera len o svätú knihu a výroky a skutky proroka Mohammeda. Pochádzal z prastarého arabského kmeňa Bani Tamim a stal sa významným reformátorom islamu v oblasti Arabského polostrova.

Nová mešita v katarskej Dohe stojí v štvrti Jubailat, ktorá sa nachádza v severnej časti centra mesta. Neďaleko mešity stojí známy katarský športový klub. Mešita sa rozkladá na 175 164 metroch štvorcových a dovnútra sa zmestí na jednu modlitbu až 11 000 mužov, zatiaľ čo časť vyhradená pre ženy môže naraz pojať okolo 1200 moslimiek. Spoločne s vnútornými, ale aj vonkajšími priestormi a nádvorím sa však môže v mešite stretnúť až 30 000 veriacich. Do mešity vedú 3 hlavné vchody a 17 vedľajších a celý interiér je napojený na klimatizáciu. Pre zaujímavosť treba podotknúť, že nad jej centrálnou častou vyrástlo 28 veľkých kupol. Novootvorená mešita sa tak stala najväčším svätostánkom celého Kataru.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.