Južný Sudán sa stal najmladšou krajinou sveta

Republika Južný Sudán sa stala najmladšou krajinou sveta, po tom ako sa oddelila od Sudánu na základe referenda. Hlavným mestom novej krajiny sa stalo mesto Džuba.

Už piatok bol celý Južný Sudán na nohách a veselo oslavoval v uliciach svoju nezávislosť. Po niekoľkých dekádach konfliktov a občianskej vojny sa tak obyvatelia juhu, ktorý je prevažne kresťanský dočkal svojho vytúženého odtrhnutia od severného, moslimského Sudánu. V uliciach tancovali tisíce ľudí, spievalo sa, vyzváňali kostolné zvony a na oslavu sa konali koncerty na tradičných bubnoch.

Hlavné oslavy sa konajú v sobotu, kde sa očakáva vojenská prehliadka, ale aj vyvesenie novej juhosudánskej vlajky a prezident najmladšej krajiny sveta Salva Kiir podpíše ústavu. Vláda severného Sudánu v Chartúme bola prvou, ktorá nový štát uznala ešte niekoľko hodín predtým ako sa krajiny oficiálne rozdelili. Sudánsky prezident Omar al-Bašír povedal novinárom, že sa tiež zúčastní spomínanej oslavy v Džube. „Chcel by som zdôrazniť, že budeme spolupracovať s našimi južnými bratmi a pomôžeme im s ich štátom a ak Boh dá, stane sa stabilným a začne sa rozvíjať“ povedal na margo Južného Sudánu al-Bašír.

Kresťanský minister Chol Allen sa objavil tiež na oslavách nezávislosti. Ešte v roku 2003 utiekol zo Sudánu do amerického štátu Tennessee a do Džuby sa vrátil len pred dvomi mesiacmi. „Prišiel som sem pre moment akým je tento“ hovoril minister. „My všetci sme sa narodili do vojny. Každý z nás. Avšak táto generácia vidí nádej, ktorá prišla s novým štátom“ pokračoval vo svojom prejave Allen pred davom v Džube.

Okrem predstaviteľov Sudánu sa osláv plánuje zúčastniť aj Ban ki-Moon, generálny riaditeľ OSN alebo Robert Mugabe, prezident Zimbabwe. „Ľuďom Južného Sudánu sa splnil ich sen. OSN a medzinárodná komunita bude aj naďalej stáť pri Južnom Sudáne a pomáhať. Som šťastný, že tu môžem byť“ zneli slová generálneho riaditeľa OSN. Okrem toho sa OSN rozhodlo zriadiť misiu, ktorá bude zahŕňať prítomnosť 7000 mierových pozorovateľov a 900 civilistov, ktorí budú mať za úlohu pomáhať krajine.

Lídri severnej a južnej časti sa ešte stále nedohodli v niekoľkých citlivých otázkach. Jedná sa najmä o to ako presne pôjde hranica medzi oboma krajinami a o obchode s ropou, ktorá je pre obe ekonomiky nesmierne dôležitá. Sudán stratil rozdelením asi tri štvrtiny zásob ropy, pretože tie sa nachádzajú na juhu. Okrem toho musí riešiť budúcnosť nepokojných regiónov akými sú DarfúrJužný Kordofán. Sudán bol doteraz najväčšou africkou krajinou, avšak po rozdelení ho predbehlo Alžírsko a Demokratická republika Kongo.

Rozdelenie Sudánu prišlo takmer presne šesť mesiacov od kedy sa v krajine uskutočnilo referendum v ktorom južní Sudánci volili takmer jednohlasne odtrhnutie od Sudánu. Sudán sužovala dlhé roky ničivá vojna a len v roku 2005 bola podpísaná mierová dohoda. Konflikt nechal za sebou krajinu v troskách a okolo milión mŕtvych.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.