Jeruzalem TOP 15 (Čo nevynechať vo Svätom meste)

Ťažko by sme na svete hľadali miesto, ktoré toho tak veľa zažilo ako Jeruzalem. Od nepamäti sa tu odohrávali príbehy vpísané do kníh aj pamäti ľudí. Každý kto sem príde sa po chvíli rozpamätá a cíti ako by tu už niekedy pred tým bol. Jeruzalem so svojimi starými uličkami, hradbami, ľuďmi, kostolmi, mešitami a atmosférou zdá sa, že ani nepatrí na tento svet. Je v tom kúsok pravdy, Jeruzalem bol vždy o niečo viac, nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o Svätom mieste. Rozmýšľali ste už o návšteve tohto miesta? Ak nie, tak začnite a určite nevynechajte spomínané body.

1.Olivová Hora
Turista v Jeruzaleme nenájde krajší pohľad na staré mesto. To sa ukrýva za hradbami, z neho vytŕčajú vežičky chrámov, minarety mešít, kríže či polmesiace a v diaľke sa dvíha moderná zástavba. Najlepšie je prísť na Olivovú horu v prvý deň ráno, keď slnko nádherne osvetľuje mesto a nechať sa unášať predstavami o tom čo sa v posvätnom meste deje. Podľa veriacich práve na tomto mieste začnú ožívať mŕtvi v súdny deň, keď sa na Zem vráti Mesiáš.

 

2.Skalný Dóm s mešitou Al-Aksá na Chrámovej hore
Pre návštevníkov Jeruzalemu vedie na Chrámovú horu len jeden vchod, neďaleko Múru nárekov. Vstup býva otvorený na niekoľko hodín doobeda a potom zase poobede. Chrámová hora je miestom spojeným s viacerými príbehmi. Na mieste, kde dnes stojí symbol mesta Skalný Dóm s nezameniteľnou zlatou kupolou vraj vzal Boh hlinu, aby sformoval Adama. Na skale mal Abrahám obetovať Izáka, mala tu byť položená Archa Zmluvy, kedysi tu stál slávny Šalamúnov chrám a v 7.storočí odtiaľto vyletel prorok Mohammed na nebesia. Toľko príbehov na tak malom kúsku by sme inde márne hľadali. Skalný Dóm tvorí panorámu mesta už viac než 13.storočí, kedy sa ho rozhodol postaviť kalif Abd al-Malik, no poslednú väčšiu prestavbu má na svedomí osmanský sultán Sülejman Nádherný v 16.storočí. Dnes je vstup do vnútra Dómu aj susednej mešity Al-Aksá pre turistov zakázaný.

3.Múr Nárekov
Jedna z najznámejších pamiatok Jeruzalema sa nachádza na samom okraji Chrámovej hory. Na svete nie je pre Židov posvätnejšie miesto ako táto kamenná stena, ktorá dostala časom meno „Múr Nárekov“. Po tom ako v roku 70 nechali Rimania zničiť židovský chrám sa Židia báli vstúpiť na horu, aby náhodou nevošli do posvätného miesta a preto sa začali zhromažďovať priamo pri múre. Je zaujímavé sledovať prichádzajúcich ľudí. Do medzier v múre vkladajú papieriky s odkazmi a snami, niektorí ho bozkávajú, prikladajú si k nemu čelo a často sa tu konajú židovské oslavy barmicvach. Priestor je rozdelený pre mužov a pre ženy, pričom muži prichádzajúci k múru musia mať pokrývku hlavy. Pre každý prípad majú nachystané papierové čiapočky kippa, ktoré nosia na hlavách Židia.

4.Krížová cesta Via Dolorosa
Najslávnejšia cesta pretínajúca starý Jeruzalem vtiahne návštevníka do posledných hodín života Ježiša Krista. Začína na mieste, kde kedysi stála pevnosť Antonia a tiahne sa dláždenými ulicami mesta cez všetky miesta, kde sa Ježiš Kristus na svojej ceste zastavil. Malé kaplnky či kostoly, kde Kristus padá pod ťarchou kríža, stretáva sa s matkou, Šimonom Kyrenajským, Veronikou, ženami Jeruzalema sú roztrúsené, ale nie je žiaden problém ich nájsť. Piatok možno stretnúť veriacich nesúcich kríž celou cestou a málokto odolá tejto atmosfére.

5.Bazilika Svätého hrobu
Posledných 5 zastávok Krížovej cesty sa nachádza vo vnútri Baziliky Svätého hrobu. Kým pre Židov je najposvätnejším miestom Múr Nárekov, pre moslimov Skalný Dóm, tak pre kresťanov je ním práve spomínaná Bazilika. Bolo to práve tu na Golgote, kde Ježiša Krista ukrižovali a uložili do hrobu, z ktorého vstal z mŕtvych. Všetko sa nachádza za mohutnou bránou do Baziliky. Svätá Helena ako prvá postavila kostol na tomto mieste, no počas toku dejín mnoho krát zmenil svoju tvár. V roku 1009 ho kalif Hakim zničil, ale o pár desiatok rokov už znovu stojí. V roku 1099 mesto padlo do rúk Križiakov a oni sa o toto sväté miesto postarali. Vo vnútri sa nachádza Kristov hrob okolo ktorého sa pravidelne vinie zástup ľudí. Treba počítať, že niekedy človek čaká cca 45-60minút kým sa dostane na minútu dovnútra.

6.Bazilika Uspania Panny Márie
Dominantu hory Sion nemožno prehliadnuť zo žiadneho pohľadu na mesto. Podľa tradície stojí na mieste, kde umrela respektívne odišla do „večného spánku“ Panna Mária. Dnešná stavba oslávila pred pár rokmi storočnicu a vo vnútri zaujmú najmä prepracované mozaiky izraelských prorokov či zlatá mozaika Panny Márie s narodeným Ježišom. V spodných priestoroch je niekoľko kaplniek, ktoré financovali rôzne krajiny a socha spiacej Panny Márie kam prichádzajú veriaci so svojimi modlitbami. Priamo v kostole je aj malá predajňa náboženských suvenírov, kde sa oplatí nahliadnuť.

7.Miesto poslednej večere a hrobka kráľa Dávida
Len pár krokov od Baziliky Uspania sa nachádza nenápadná budova, pred ktorou stojí socha kráľa Dávida hrajúceho na harfe. Naproti soche je hrobka biblického kráľa do ktorej sa môže vstúpiť len s pokrývkou hlavy a fotiť modliacich sa ľudí sa neodporúča. Tzv. miestnosť poslednej večere alebo Coenaulum leží na druhom poschodí budovy. Kostol, ktorý tu vyrástol bol ešte pred príchodom Križiakov dva krát zničený. Dnes tvorí miestnosť len jednoduchá kaplnka, kde človeka môže prekvapiť ako vyzeral stôl pri ktorom Ježiš Kristus podával svojim učeníkom svoju „krv“ a „telo“. Skutočnosť je veľmi odlišná od známej Poslednej večere od Leonarda da Vinciho.

8.Brána Jaffa
Starý Jeruzalem obkolesujú hradby s ôsmimi bránami. Brána Jaffa patrí medzi najkrajšie zo všetkých a hneď vedľa sa rozprestierajú zvyšky starej Citadely. Už v 1.storočí tu mal Herodes Veľký svoj palác s tromi vysokými vežami, pričom jedna z nich mala vyzerať ako maják Faros, div starovekého sveta. Neskôr sa jej zmocnili Križiaci a napokon moslimskí vládcovia, ktorí jej vtisli dnešnú pečať. Priamo tu sa 9.decembra 1917 vzdali Osmanskí Turci a skončila sa ich 400-ročná nadvláda nad mestom a krajinou. Dnes je v Citadele, prezývanej aj Dávidova veža múzeum (vstupné 30 šekelov = cca 6 euro) rozprávajúce históriu celého Jeruzalema.

9.Getsemanská záhrada
Getsemanská záhrada vošla do histórie ako miesto Judášovej zrady, ako miesto, kde zadržali Ježiša Krista. Leží na úpätí Olivovej hory a dnes je vyhľadávaným pútnickým miestom. V jej záhrade stoja olivovníky, pričom niektoré z nich patria k najstarším na svete a hovorí sa, že videli aj tvár samotného Krista. Ani sem sa neplatí žiadne vstupné a originálnym suvenírom odtiaľto je nepochybne vetvička olivovníka.

10.Kostol všetkých národov
Najvýraznejším kostolom na úpätí Olivovej hory je bez pochýb Kostol všetkých národov. Leží tesne vedľa alebo ak chceme priamo v Getsemanskej záhrade. Nádherne zdobené priečelie ako aj celý kostol postavil taliansky architekt Antonio Barluzzi, ktorý si vyslúžil prezývku „architekt Svätej zeme“ v 30.rokoch 20.storočia. Aj napriek tomu, že kostol má v názve všetky národy, tak presnejšie ide o 12 národov, ktoré sa spojili a financovali jeho novostavbu. Vnútro sa oplatí navštíviť kvôli krásnym mozaikám znázorňujúcich Noc Agónie a zatknutie Ježiša Krista.

11.Izraelské múzeum
História Svätej zeme pod jednou strechou? Áno, dá sa to! V Izraelskom múzeu človek kráča medzi vitrínami a prejde 5000 rokov. Medzi najväčšie ťaháky múzea patria slávne zvitky od Mŕtveho mora, ktoré boli objavené v Qumráne v roku 1947 a pochádzajú z 2.storočia. Najslávnejší zvitok „Kniha Izaiáša“ predatovala biblické dokumenty o takmer tisíc rokov. Okrem starovekých artefaktov tu človek môže nahliadnuť aj do tradícii tejto krajiny v podobe tradičného oblečenia, či miestnych výrobkov. Milovníci umenia si prídu na svoje pri pohľade na diela autorov akými sú Renoir, Pissaro, Gaugin, Matisse alebo Van Gogh. Vstupné do múzea je 40 šekelov (cca 8 euro) a najdlhšie otváracie hodiny majú v pondelok a utorok, pričom v nedeľu je múzeum zatvorené.

12.Synagóga Hurva
Synagóga Hurva leží na rohu námestia priamo v centre židovskej štvrti starého mesta. Postavili ju na mieste, ktoré odkúpili poľskí židovskí imigranti v 18.storočí, ale ešte pred dokončením stavby ju Arabi podpálili a synagóga dostala meno Hurva, čiže zničená. Litovskí Židia postavili novú, ale aj túto postihol rovnaký osud. Dnes stojí celá zrenovovaná a dotvára kolorit námestia. V jej blízkosti je aj viacero ďalších zaujímavých stavieb.

13.Zvyšky rímskeho Jeruzalemu
Návštevníci hľadajúci staroveké stopy rímskeho Jeruzalemu nemôžu obísť Cardo Maximus, zvyšky hlavnej ulice pretínajúcej mesto. Na známej biblickej mape z jordánskej Madaby je pekne znázornená ako vyzerala v 6.storočí. Dodnes stojí vedľa cesty niekoľko stĺpov a malé múzeum ukazuje históriu tohto miesta. Neďaleko odtiaľto je menší, ale zaujímavý bazár s obchodmi.

 

14.Mätový čaj a faláfel
Aká by to bola návšteva Jeruzalema bez toho, aby človek neochutnal drobnosti z miestnej kuchyne? Najtypickejším palestínskym jedlom je faláfel, vegetariánske jedlo, ktoré sa vyrába z cíceru. Ten sa roztlačený sformuje do guličiek, opražia sa vo vriacom oleji a spolu so zeleninou a cícerovou pastou sa zabalia do arabskej placky. Sadnúť si do malého podniku strateného v starom meste a po jedle si vychutnať presladený čierny čaj s vôňou mäty patrí k zážitkom, na ktorý si návštevník rad spomenie.

15.Arabský trh v uličkách starého mesta
Zatúlajte sa do trhov starého mesta a nechajte sa unášať davom ľudí. Uličky sú plné tovaru od výmyslu sveta, obchodníkov, nakupujúcich, turistov, zovšadiaľ sa ozývajú hlasy, pokriky, tóny arabskej hudby, vône i zápachy a tento svet je tak vzdialený tomu nášmu. Jediným mínusom je ak si na ne človek zvykne, doma mu budú chýbať.

1 Comment

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.