Izrael – Pamiatky a zaujímavosti

Izrael je nepochybne turisticky zaujímavou krajinou. Veľké množstvo pamiatok je sústredených na relatívne malom území. Krajina je kolískou judaizmu a kresťanstva, čo tvorí vynikajúci predpoklad pre náboženský cestovný ruch. Okrem toho história tejto oblasti siaha tisícročia dozadu a jednotlivé doby tu zanechali množstvo cenných pamiatok.

Jeruzalem je určite miesto, ktoré vás napadne ako prvé, keď sa spomenie Izrael. História mesta samotného siaha tisíce rokov dozadu. Bolo cieľom pútnikov po dve tisícročia a nejeden cestopis v dobách rodenia sa novodobého cestovného ruchu pojednával práve o ceste do Svätej zeme.

Srdcom Jeruzalema je jeho staré mesto, ktoré je obohnané hradbami. Toto staré mesto sa vo vnútri člení na časti židovskú, arménsku, kresťanskú a moslimskú. Vo vnútri sa nachádzajú posvätné miesta troch náboženstiev. Je tu Múr nárekov, Bazilika Svätého hrobu a Skalný dóm na Chrámovej hore.

Múr nárekov je pozostatkom Jeruzalemského chrámu, ktorý je opisovaný v Biblii. Veriaci sa k nemu chodia modliť a svoje želania napísané na papierikoch nechávajú zastrčené v škárach múru.


Skalný dóm je zasa tretie najposvätnejšie miesto pre islam.


Návštevníci určite neprehliadnu staré židovské mesto a Dávidovo mesto, z ktorého sa pôvodný Jeruzalem rozrástol.

História mesta je spojená s Ježišom Kristom. Na tomto mieste žil a aj zomrel. V kresťanskej časti starého mesta sa nachádza množstvo pamiatok spojených s kresťanstvom ako kostoly, kláštory a ubytovne pre pútnikov. Jednoznačne najzaujímavejšou časťou v kresťanskom starom meste je Via Dolorosa, cesta ktorou naposledy šiel Ježiš. Podľa kresťanskej tradície smerovala od súdu až na Golgotu.

Východne od starého mesta sa nachádza Olivová hora s mnohými nádhernými kostolmi.
Okrem náboženských pamiatok skrýva Jeruzalem aj iné malebné zákutia. Návštevníci sa môžu prejsť starým trhoviskom, či promenádou okolo hradieb a obdivovať zhora výhľad na nové mesto ležiace za hradbami.

A práve aj z vonkajšej strany hradieb je čo obdivovať. Od 19. storočia sa rozrástlo nové mesto a s ním aj miesta, ktoré stoja za návštevu. Za zmienku stoja Izraelské múzeum, Múzeum pamiatky holokaustu, Múzeum islamského umenia, Rockefellerovo múzeum alebo aj budova parlamentu – Knesset. V prípade, že patríte k milovníkom múzeí, tak v Jeruzaleme sú ich tucty a je z čoho vyberať.
Deti môže zaujať „Stroj času“, trojrozmerná interaktívna prezentácia histórie Jeruzalema.

Tel Aviv je mesto, o ktorom sa hovorí ako o meste, ktoré sa nikdy nezastavuje. Je ekonomickým a kultúrnym centrom krajiny. Nachádza sa na pobreží Stredozemného mora na 14 kilometrovom pobrežnom páse. Mesto je vyhľadávané hlavne kvôli kultúrnym podujatiam a bohatému nočnému životu.
História tohto mesta sa začala písať už 3000 rokov dozadu. Rybársky prístav, obchodíky a galérie dodávajú mestu nezabudnuteľnú atmosféru.
Časť mesta dostala pomenovanie Biele mesto. Toto obsahuje najväčšie zoskupenie budov postavených v medzinárodnom štýle Bauhaus na svete. Preto bolo zapísané do svetového dedičstva UNESCO.

Cézarea je lákavá jednak ruinami antického mesta, ale aj krásou toho moderného.

Neďaleko Mŕtveho mora sa nachádza na skalnom útese pevnosť Masada. Bola postavená v prvom storočí pred n.l. Herodesom I. Počas prvej židovskej vojny bola poslednou baštou, ktorú obliehali Rimania. Lokalita je zapísaná v UNESCO.

Akko je prístav na pobreží Stredozemného mora. V meste sú zvyšky križiackeho mesta. Tento prístav bol posledným mestom križiakov vo Svätej zemi, kým ich moslimské vojská úplne nevytlačili.

V Negevskej púšti sa nachádzajú zvyšky viacerých miest, ktoré tu ležali na významnej obchodnej ceste s kadidlom z Arabského polostrova.

Pre milovníkov historických pamiatok je zaujímavé mesto Hajfa so svojím Justičným palácaom, či Bahajskou svätyňou.

Z prírodných zaujímavostí zrejme na prvom mieste stojí Mŕtve more. Rieka Jordán do neho privádza svoju vodu, no toto vnútrozemské jazero sa odparuje rýchlejšie, a preto sa presoľuje a postupne mizne. Voda je už tak hustá, že sa v nej nedá ponoriť ani utopiť.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.