Izrael očistil armádu v prípade Rachel Corrie

Izraelský súd rozhodol v utorok, že armáda nenesie žiadnu vinu za smrť americkej aktivistky Rachel Corrie, ktorú v roku 2003 zabil armádny buldozér. Rozhodnutie vyvolalo pobúrenie u rodiny zavraždenej aktivistky.

 

Po vynesení rozhodnutia sa v rodine Rachel Corrie rozhorel hnev a matka Američanky, Cindy Corrie obvinila Izrael z toho, že sa snaží zahladiť stopy a celú vec umlčať. „Štát sa až extrémne snaží, aby sa pravda toho čo sa tam naozaj vtedy odohralo nikdy nedostala na povrch a aby tí, ktorí sú zodpovední za zabitie mojej dcéry neboli potrestaní“ povedala reportérom krátko po súdnom líčení. „Veríme, že sa mohlo a dalo predísť Rachelinej smrti“ vyslovila sa matka. „Už od začiatku sme vedeli, že civilný súd bude veľmi ťažká, ak nie vopred prehratá bitka“ dodala. „Toto je veľmi zlý deň, nie len pre našu rodinu, ale aj pre ľudské práva a ľudskosť“

Podľa výpovede britského mierového aktivistu Toma Daleho, očitého svedka Rachelinej vraždy, bolo nepredstaviteľné, aby šofér buldozéru nevidel pred sebou stáť Američanku. Od miesta zabitia stál len 10 metrov a všetko videl na vlastné oči. „V ten deň, 16.marca 2003 už nemohla byť Rachel lepšie viditeľná. Stála počas jasného dňa na otvorenom priestranstve a na sebe mala reflexnú vestu“ opísal to čo videl Tom. „Je nemožné, aby ju človek za volantom nevidel keď sa k nej priblížil. Rachel stála priamo pred ním“ dodal. „Predtým než ju buldozér zrazil si Rachel vyliezla na kopec zeme, ktorá sa vytvorila pred buldozérom a postavila sa na ňu tak, že jej hlava bola takmer zároveň kabíny a bola len pár metrov od šoféra“ pokračoval Tom. „Každý kto je však oboznámený so situáciou na Palestínskom území nemôže byť verdiktom prekvapený, pretože odráža dlhotrvajúcu kultúru nepotrestania izraelských vojakov“ uzavrel svoje vyhlásenie Dale.

Sudca však jeho výpoveď nepovažoval za vierohodnú. „Dospel som k záveru, že zo strany šoféra buldozéru nedošlo k žiadnemu zanedbaniu“ povedal sudca Oded Gershon na súde v Haife. Podľa jeho slov bola Rachelina smrť len výsledkom nehody, ktorú ona sama zavinila. „Zosnulá sama seba postavila do nebezpečnej situácie a postavila sa pred obrovský buldozér na mieste, kde ju šofér nemal šancu vidieť. Nesprávala sa tak ako by sa mala zodpovedná osoba správať“ uzavrel debatu sudca.

Videli sme už mnohokrát prípady izraelskej armády, kedy si vojaci myslia, že môžu kohokoľvek na hranici zavraždiť bez toho, aby boli potrestaní“ opísal verdikt Craig Corrie, otec zavraždenej Američanky.

Rachel Corrie prišla o život 16.marca 2003 po tom ako ju v meste Rafah v južnej časti pásma Gazy zabil izraelský buldozér. V tom čase pôsobila Rachel v skupine propalestínskych aktivistov ISM, ktorí sa snažili zabraňovať izraelským vojakom pred ničením palestínskych domov. Prvé vyšetrovanie sa odohralo len štyri týždne po zabití Rachel, no aj vtedy izraelská armáda očistila svojich členov zo zabitia a trvala na svojom, že Rachel nikto nevidel.

Palestínsky predstaviteľ Hannan Ašrawí označil verdikt za „justičný omyl“ a podľa jeho slov sudca ignoroval „dôkazy o tom, že Rachel bola zavraždená izraelskou armádou“. „Toto je len ďalší dôkaz, že okupácia skresľuje právny systém Izraelu a každodenná násilie a porušovanie slobôd len vedú ku kultúre nenávisti a beztrestnosti“ povedal Ašrawí. Odsúdil tiež Washington zo zaslepenosti a to, že americká administratíva úzko spolupracuje s Izraelom, robí z USA spoluvinníka.

Fauzí Barhum, hovorca Hamasu sa tiež vyjadril k verdiktu prostredníctvom agentúry AFP. „My v Hamase prísne odsudzujeme túto nespravodlivosť a sionistické rozhodnutie zbaviť vrahov svojej viny. Takéto niečo sa môže stať víťazstvom pre ich vojakov a lídrov, aby páchali aj naďalej zločiny bez trestu.“ povedal Barhum.

Hovorca premiéra Netanjahua zase označil Rachelinu smrť ako „zbytočnú tragédiu“ a dodal, že Izrael nie je zodpovedný za jej smrť, pretože za ňu môže jej nezodpovedné správanie. Odmietol tiež kritiku rodiny, ktorú vzniesli na izraelský právny systém.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.