Iránski študenti zaútočili na britskú ambasádu

Skupina radikálnejších študentov dnes zaútočila na britskú ambasádu v centre Teheránu. Strhli britskú vlajku a z okien vyhadzovali von dokumenty. Pamätníkom dnešná scéna pripomenula iránsky hnev voči Spojeným štátom, kedy študenti hnaní islamskou revolúciou v roku 1979 obsadili ich ambasádu.

Rozvášnený dav študentov dnes vtrhol na územie britskej ambasády, na ktorú zaútočili kameňmi a zápalnými fľašami. Incident sa odohral len dva dni po tom ako iránsky parlament odsúhlasil obmedzenie diplomatických vzťahov medzi Iránskou islamskou republikou a Veľkou Britániou. Stalo sa to ako odozva na londýnsku podporu sankcií voči Iránu pre jeho jadrový program.

Trvalo dve hodiny kým získala polícia oblasť pod svoju kontrolu. Podľa oficiálnej agentúry IRNA sa do priestorov ambasády dostalo okolo 300 protestujúcich a okrem toho obsadili aj rezidenciu veľvyslanca. Protestujúci sa dostali dnu po potýčke s policajtmi, ktorí objekt strážili a zvolávali heslá „smrť Británii“. Britské vlajky strhli na zem a nad budovami zaviali iránske zástavy. Strhli tiež portrét britskej kráľovnej a na niektoré miesta vyvesili pútače s menom šiítskeho imáma Husejna.

Británia ostro odsúdila nepokoje v Teheráne a povedala, že Irán má jasnú povinnosť, ktorú mu prikazuje medzinárodné právo, ochraňovať zahraničných diplomatov a ich kancelárie. „Sme pobúrení tým čo sa stalo“ objavilo sa vo vyhlásení britského ministerstva zahraničných vecí. „Je to načisto neakceptovateľné a odsudzujeme konanie študentov“ dodalo ministerstvo.

Podľa polooficiálnej agentúry Mehr zamestnanci ambasády opustili jej priestory ešte pred tým ako sa študenti dostali dnu, ale tiež vydala správu, že skupina zajala šiestich rukojemníkov. Nevedeli však potvrdiť ani ich národnosť ani identitu. Nikto iný však správu nepotvrdil.

Protestujúci sa dožadovali zatvorenia ambasády, ktorú chceli premenovať na „špionážne hniezdo“. Rovnakým názvom dnes Iránci nazývajú aj bývalú americkú ambasádu, ktorú prepadli militantní študenti v roku 1979 a po dobu 444 dní držali 52 rukojemníkov. Od tohto momentu nemajú Spojené štáty s Iránom diplomatické vzťahy.

Po tom ako poničili časť britského veľvyslanectva sa pred budovou zhromaždil dav ľudí, ktorý sa rozšíril aj ďalej po hlavnej teheránskej ulici. Dav mal so sebou fotografiu zavraždeného nukleárneho vedca Madžída Šahriariho, ktorého zabili pred rokom pri útoku z ktorého Irán obvinil britskú špionážnu službu. Okrem toho priamo na ulici pálili študenti britské vlajky a dostávali sa do stretu s políciou.

Napätie medzi Iránom a Veľkou Britániou nie je žiadnou novinkou. Mnohí ľudia dodnes nevedia odpustiť, že perzská monarchia ešte v 19.storočí darovala Británii súhlas na využívanie niektorých ropných vrtov. Napätie sa zhoršilo v posledných rokoch, kedy západ obviňuje Irán z výroby nukleárnych zbraní, pričom im chýbajú akékoľvek dôkazy. Irán rozhneval aj prípad z roku 2007, kedy dostal autor Salman Rushdie rytiersky titul. Ajatolláh Chomejní na neho ešte v roku 1989 vydal fatwu kvôli jeho Satanským veršom urážajúcim islam. Stalo sa tak krátko na to ako Irán zadržal 15 britských námorníkov v marci 2007 za nelegálny vstup do iránskych výsostných vôd. Po 2 týždňoch všetkých námornikov Irán prepustil.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.