Iránci si pripomenuli 33.výročie obsadenia US ambasády

Iránci si v Teheráne pripomenuli 33.výročie obsadenia americkej ambasády. Okrem zhromaždenia pred „hniezdom špionáže“ ako dnes toto miesto ľudia prezývajú sľúbil veliteľ Revolučných gárd tomu, kto na svete nájde zločineckejší režim, než je americký, nádobu plnú zlata.

Na zhromaždení pri budove bývalej americkej ambasády vystúpil generál Reza Naqdí, veliteľ Revolučných gárd so zaujímavým návrhom. Ľuďom oznámil, že kto nájde na svete zločineckejší režim než americký, dostane nádobu plnú zlata vážiacu 10 kilogramov. Nezabudol však dodať, že je to úloha, ktorá sa nedá splniť, pretože jeho gardy už robili prieskum a aj oni potvrdili, že horší režim nenašli. „Washington je najhorší na svete“ znel výsledok Naqdího.

Naqdího príhovor sa niesol v duchu rétoriky iránskych vodcov, ktorí často podobné vyjadrenia používajú pri spomienke na obsadenie ambasády. Spomenul tiež, že Irán obnoví svoje styky so Spojenými štátmi v prípade, ak Washington rozpustí CIA, opustí vojenské základne roztrúsené v regióne a stiahne svoje lode z Perzského zálivu. Irán obviňuje CIA z toho, že v 50.rokoch pomohla zvrhnúť režim a následne podporovala vládu šáha. Ťažké srdce majú na Washington aj kvôli iránsko-irackému konfliktu počas ktorého USA stáli na strana irackého Saddáma Husajna a posielali mu do Iraku zbrane. „Amerika musí dokázať, že dospela do ľudských bytostí a prestať podporovať sionistický režím“ povedal Naqdí.

Počas príhovoru sa davom najmä študentov niesol pokrik „Smrť Amerike“, ktorý toto miesto zažilo aj 4.novembra 1979. Okrem Ameriky sa spomínal aj Izrael a prebiehalo pálenie vlajok oboch spomínaných krajín.

Zhromaždenie si pripomínalo 4.november 1979, kedy skupina iránskych študentov vpadla na územie ambasády a 52 amerických zajatcov držala po dobu dlhých 444 dní. Táto udalosť mala byť protestom voči Spojeným štátom, ktoré odmietli vydať zosadeného šáha Mohammeda Rezu Pahlavího naspäť do Iránu, kde sa mal s ním konať súd. Po útoku na svoju ambasádu prerušili Spojené štáty diplomatické vzťahy s Iránom a tie zostali narušené až dodnes.

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.