Informovanost syrského občana

Ten, kdo by si myslel, že Syřané jsou odříznuti od informací z ostatních států, zůstane překvapen, že tomu tak není. V době, kdy si satelitní přijímač opatří i beduín na poušti nebo chudák, který žije ve stanu na předměstí Damašku, se ke zprávám z celého světa dostane snad každý. Nejoblíbenější ze zpravodajských kanálů je katarská al-Džazíra, dále následuje saúdská al-Arabíja či libanonská New TV. Vládní kanál zvaný Súríja je sledován sporadicky.

Syřané dávají přednost televizi před novinami. Říct o Syřanech, že nečtou noviny, by byl ale hřích. Cena jednoho plátku se zde pohybuje v přepočtu od 2 do 4 korun a čtení novin pomáhá zkrátit dlouhé chvíle. Syrské noviny, stejně jako televize, nesabotovaly zprávy z Tunisu, Egypta nebo Libye. Jejich články však byly napsány umírněně, aby se Syřané neinspirovali svými protějšky z ostatních zemí.

Syrská média jsou západem zařazena ve škatulce „cenzurovaná“. Syrští novináři se to snaží vyvrátit. „Pokud má novinář ke článku ověřené podklady, ať už dokumenty nebo fotky, které jsou důkazy pro to, co napsal, nemá se čeho bát,“ řekl novinář Džábir Bakr, který píše pro soukromé noviny al-Watan. Tím se předchází vypuštěním nepravdivé zprávy do éteru a vymyšleným kauzám. Džábir Bakr nepopírá, že média se snaží udržet situaci v klidném stavu, protože případný konflikt uvnitř státu by Sýrii neprospěl. „Vrátilo by nás to o několik desítek let zpět. Již několik let pracuje vláda na reformách a na zlepšení situace obyvatel. Musíme si uvědomit, že v zemi, kde každým rokem přibývá nová pracovní síla, se problémy nevyřeší okamžitě,“ říká Džábir Bakr.

Internet je také k mání a až na izraelské a protirežimní stránky, které jsou zablokovány, je jeho užívání takřka bez omezení. Donedávna byly blokovány stránky jako facebook nebo youtube, ovšem se zahraničními proxy servery šlo tuto překážku obejít. S počátkem nepokojů v arabském světě se vláda rozhodla povolit zmiňované servery přesto, že se na facebooku objevila výzva ke „hněvu“. Důvodem k blokaci facebooku ani nebyl fakt, že se jedná sociální síť, pomocí které lze šířit informace rychlostí kliknutím myši. „Lidi používali facebook k hraní her. To by nebylo nic strašné, kdyby to nedělali také v práci. Proto byly tyto stránky blokovány,“ řekl jeden z majitelů internetových kaváren. Tato teorie nese v sobě kus holé pravdy. Během návštěvy internetových kaváren v Sýrii lze zjistit, že průměrný Syřan používá internet hlavně k hraní her nebo chatování na skypu nebo messengeru. Hledat zprávy a informace na internetu se teprve učí.

1 Comment

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.