Hizballáh se ze Sýrie nestáhne

Libanonské hnutí Hizballáh slíbilo pokračovat po boku syrského režimu v Sýrii. „Budeme pokračovat v naší práci a zůstaneme v oblasti, jak jsme se politicky zavázali. Budeme i nadále bojovat tam, kde bojujeme. Jsme odbojovým hnutím proti Izraeli a jeho agentům a odbojovým hnutím bojujícím v Sýrii kvůli obraně odboje,“ řekl v neděli šejch Naím Qássim, jeden z nejvýše postavených představitelů Hizballáhu.

V minulých měsících bylo spácháno mnoho smrtících pumových útoků zaměřených na oblasti v Bejrútu a na severovýchodě země, kde má Hizballáh silnou podporu. K většině útoků, včetně těch sebevražedných, se přihlásily radikální povstalecké skupiny bojující v Sýrii. Slíbily, že budou pokračovat, dokud Hizballáh nestáhne své jednotky ze Sýrie.

V květnu loňského roku přiznal vůdce Hizballáhu Sajjid Hasan Nasralláh, že jeho bojovníci jsou zapojeni do syrského konfliktu a bojují na straně syrského režimu. Vůdce Hizballáhu řekl, že cílem bylo zabránění vzestupu Západem podporovaných radikálních skupin, které byly hrozbou i pro Libanon a samotný Hizballáh. Naím Qássim prohlásil, že příznivci Hizballáhu, jejichž oblasti byly bombovými útoky zasaženy, zůstávají pevní v boji proti hrozbě džihádistů. „Pokud ukážeme pevnost, vytrvalost a jednotu, nakonec zvítězíme,“ řekl Qássim. Zároveň odmítl tvrzení, že přítomnost Hizballáhu v Sýrii byla důvodem, že džihádisté přišli také do Libanonu. Podle něj již tyto radikální skupiny byly v zemi přítomny již předtím. „Zajímalo by mě, kdo přivedl do Sýrie džihádisty z 80 různých zemí a kdo je předtím přivedl do Iráku, aby zabíjeli nevinné lidi. Kdo sponzoroval Fatah al-Islám v uprchlickém kempu Nahr al-Bárid uprchlickém táboře a v Dinnieh? Byli už tady předtím,“ řekl Qássim.

Podle něj strany libanonské opoziční skupiny „14. březen“ poskytují radikálům zázemí a vyzval je, aby s tím přestaly. „Brání ty, které libanonská armáda zatýká kvůli přepravě výbušnin a sebevražedných atentátníků… bez ohledu na pocity těch, kteří byli terčem bombových útoků, „řekl představitel Hizballáhu. „Žádáme je, aby se přestaly mířit na odboj a neposkytovaly Izraeli bezplatnou službu.“

Zdroj: Reuters

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.