Historii Arábie odhaluje Google

Z pohodlí své pracovny odhalil australský archeolog tisícovky jedinečných památek v pustinách Arabského poloostrova.

David Kennedy z ze Západoaustralské univerzity v Perthu má za sebou archeologické expedice do Jordánska. Plány na průzkum Arábie se mu ale neustále hatily. „Nikdy jsem se do Arábie nedostal,“ přiznává s lítostí. „Je to země, kam není jednoduché proniknout.“

Kennedy chtěl prostudovat aspoň letecké snímky slibných lokalit. Ale ani to se mu nepovedlo. Jím vytipované oblasti buď vůbec nafocené nebyly, nebo byly jejich snímky tajné. Australský archeolog proto vsadil na program Google Earth. Využil toho, že se Arábie dostala do hledáčku kamer francouzské družice Spot Image 5. Ta pořizuje snímky s vysokým rozlišením a umožňuje odhalit v Google Earth detaily o velikosti 2,5 metru.

Australský archeolog propátral z křesla své pracovny 1240 čtverečních kilometrů arabské pustiny a odhalil na nich bezmála 2000 archeologických lokalit. Plnou polovinu jeho objevů představují kamenné náhrobní mohyly kapkovitého půdorysu. O výsledcích „dálkového průzkumu Googlem“ referuje Kennedy na stránkách vědeckého časopisu Journal of Archeological Science.

Kennedy si nebyl tak úplně jistý, zda na snímcích odhalil skutečné archeologické památky. Obával se, jestli ho nezmátly například stíny keřů nebo terénní nerovnosti přírodního původu. Požádal proto kamaráda ze Saúdské Arábie, aby aspoň dvě lokality vytipované Googlem navštívil a prověřil je na místě. Kennedyho přítel nebyl profesionální archeolog, a tak nemohl udělat nic víc, než že na vytipovaných lokalitách pořídil detailní snímky. To úplně stačilo.

Archeologům bylo z těchto fotografií ihned jasné, že Kennedy narazil na skutečné archeologické památky. Porovnáním snímků s dokumentací z Kennedyho vlastních nálezů z Jordánska došel archeolog k závěru, že vyfotografované objekty jsou staré asi 9000 roků. Definitivní potvrzení stáří si však vyžádá seriózní archeologický průzkum a datování moderními technikami.

„Z Google Earth při nejlepší snaze nepoznáme, jestli objekt zbudovali beduíni před 150 lety nebo zda je starý 10 000 roků,“ přiznává Kennedy.

Zdroj: článek byl převzat z webu ČRo Leonardo, jeho autorem je Jaroslav Petr

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.