Fontána v Dubaji (VIDEO)

Fontána v Dubaji je azda jedným z najpôsobivejších projektov choreografie, osvetlenia a fontány na svete. Celý systém sa rozkladá na tridsiatich akroch umelo vytvoreného jazera Burj Khalifa (Burdž Chalífa) v centre Dubaja v Spojených arabských emirátoch. Fontánu navrhla spoločnosť WET Design, ktorá sídli v Kalifornii. Táto projektovala fontány napríklad pre hotel Bellagio v Las Vegas.

Fontánu osvetľuje 6 600 svetiel a 25 farebných projektorov. Je 275 metrov dlhá a vodu vystreľuje až do výšky 150 metrov. Celý zážitok umocňuj doprovod klasickej a arabskej hudby. Projekt stál 218 miliónov amerických dolárov.

S testovaním fontány sa začalo už vo februári 2009 a slávnostne uvedená do prevádzky bola 8. Mája 2009 za sprievodného otváracieho ceremoniálu v Dubajskom nákupnom centre.

Dubajská fontána je schopná poslať do výšky 83 000 litrov vody v jedinom momente. Svetlá osvetľujúce celý systém je pritom možné vidieť z diaľky až dvadsiatich míľ. Vysoko tlakové trysky dokážu vystreľovať vodu až do výšky sto päťdesiatich metrov, vodné roboty vytvárajú ilúziu, že voda tancuje. Trysky sú odstupňované podľa sily a schopnosti vyniesť vodu do výšky. Tie extrémne potrebujú určitý čas a energiu na natlakovanie, a preto sa používajú pri rôznych show.

Celé predstavenie je spojením vody, hudby a svetla. Sledovať ho je možné z promenády okolo jazera alebo z okolitých budov. Predstavenie sa uskutočňuje každých 20 minút od 18:00 do 22:00 cez pracovné dni a od 18:00 do 23:00 cez víkendy.
Predstavenie má niekoľko variácií. Hudobných a svetelných. Sprevádzajú ho rôzne hudobné skladby. K textu pripájam dve videá. Určite stoja za vzhliadnutie.

Zdroj: wikipedia.org

Ak by ste sa chceli o projekte dozvedieť viac, navštívte tieto webové stránky : http://dubaifountain.info/

1 Comment

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.