Film nahneval tuniských islamistov

Šesť mesiacov po tom ako Tuniskom otriaslo povstanie vzrástlo náboženské napätie, ktoré rozdúchali otázky nad slobodou prejavu a jej limitom. Vlnu nevôle vyvolal nový film „Lá Alláh, Lá Sajjíd (Žiaden Boh, žiaden pán) proti ktorému sa ozvali protesty z radov tuniského hnutia saláfi.

Ešte minulý týždeň niekoľko desiatok mužov zaútočilo na kino v hlavnom meste Tunise, kde sa mal vysielať film tunisko-francúzskej režisérky Nadie el-Fani s názvom „Lá Alláh, Lá Sajjíd“ (Žiaden Boh, žiaden pán). Polícia v hlavnom meste zatkla 26 mužov patriacich do skupiny miestnych saláfistov. Krátko na to sa pred budovou ministerstva spravodlivosti zhŕkli ich sympatizanti a žiadali ich prepustenie. Protesty saláfistov sa odohrali aj neskôr, pričom musela byť do ulíc nasadené aj obranné zložky. K incidentom však medzi nimi nedošlo.

Sekulárne média a intelektuáli poukazujú na to, že môže byť v Tunisku ohrozená novonadobudnutá sloboda, ktorá trpela pod 23-ročnou vládou Ben Alího. Podľa nich sa sloboda rozpadne ak získajú islamisti po celej krajine väčšiu moc. „Toto je len predzvesť toho čo nás čaká, ak sa s tým nezačne niečo robiť. Nič ich nezastaví pred tým, aby zaútočili na hotely, nočné kluby alebo obyčajných ľudí sediacich v kaviarňach“ napísal Tajíb Zahár vo svojom článku.

Abdelmadžíd Habíbi, líder saláfistickej strany Tahrír, ktorú polícia obvinila z útoku na kino hovorí, že komunita sa snaží vyprovokovať saláfistov, avšak podcenili nálady medzi bežnými Tunisanmi, ktorí sú konzervatívnejší než si zakladateľ moderného štátu Habíb Bourguiba vedel predstaviť. „Krajina nepotrebuje premietať takýto film s nevhodným názvom, najmä v situácii akou dnešné Tunisko prechádza. Je to len pokus na vyprovokovanie ľudí“ povedal Habíbi o filme, ktorý je podľa neho nevhodný pretože hovorí o tom, že Boh neexistuje. Podľa jeho slov je v Tunisku stále hlboko zakorenený islamský konzervativizmus aj napriek snahe krajiny, ktorá sa snaží presadzovať emancipáciu žien, zakazovať polygamiu, zjednodušiť ženské rozvody a odrádzať ženy od nosenia závoju.

Áno, Tunisania nežijú v súlade s islamským spôsobom života, ale nie sú sekulárni. Spoločnosť nepredstavuje tých, ktorí sa objavujú v televízii. Takí ľudia nie sú populárni a uznáva ich len minimum Tunisanov“ povedal Habíbi. „Takmer všetci Tunisania sú moslimovia, takže ľudská mentalita je islamská“ pokračoval pričom dodal, že tí ktorí podľahli sekularizmu sú len obeťami kolonializmu. Film režisérky el-Fani, ktorí volá po ochrane sekularizmu je podľa Habíbiho „niečo ako vyhlásenie vojny a ľudia, ktorí sú proti tomu to chcú nahlas povedať“.

Arabskí lídri akými boli tuniský Ben Alí alebo egyptský Husní Mubarak sa snažili islamistov držať mimo politiky, aby ochránili sekulárnu víziu krajiny.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.