Festival arabskej kultúry v Plzni (video)

Celý tento týždeň prebiehal v Plzni Festival arabskej kultúry. Ako reklamný partner študentského projektu sa stal aj web blizkyvychod.eu. Rozhodli sme sa, že sa na festival vyberieme pozrieť a prinášame vám stručné zhrnutie toho, čoho sme boli účastníkmi my, i keď festival počas svojho trvania ponúkal omnoho viacej, ako sme mohli stihnúť vidieť. Ak ste sa doteraz na festival nedostali, môžete ešte stihnúť posledný festivalový deň, sobotu 9. Apríla. V prípade, že sa vám to nepodarí, odporúčame vám už teraz jeho ďalší ročník, o ktorého konaní vás budeme taktiež informovať dopredu.

Aneta Waszkievicz – Islam v Azerbajdžane

V utorok 5. Apríla začal Festival arabskej kultúry – Arabfest v Plzni svojím prednáškovým programom. Problematiku islamu v nearabskej krajine priblížila návštevníkom festivalu poľská etnologička Aneta Waszkievicz vo svojej prednáške Islam v Azerbajdžane.

Predstavila internetový projekt Kaukaz.net, v rámci ktorého sa v poľštine snažia priblížiť región Kaukazu, ktorý je pre ľudí na západe ešte stále veľkou neznámou.

V rámci prezentácie poslucháčom ozrejmila problematické geografické, etnické, náboženské a politické otázky v regióne. Kaukazský región možno rozdeliť z viacerých hľadísk na severnú časť, ktorá je značne zasiahnutá ruským vplyvom a južnú časť. Deliť ho môžeme na časti s prevahou kresťanského alebo moslimského obyvateľstva, značné rozdiely sú aj medzi veľkými mestami a vidiekom. V prednáške poukázala na rozličné vplyvy na vývoj regiónu, kde je absolútna väčšina obyvateľov moslimami, no len veľmi málo z nich svoju vieru aj naozaj praktikuje.

Región, ktorý sa najprv vyvíjal v napojení na Osmanskú ríšu a neskôr na Sovietsky zvez je určite zaujímavým mixom rôznorodých prvkov.

Dáša van der Horst – Lidská práva ve Svaté zemi

Druhú prednášku utorňajšieho festivalového dňa mala Dáša van der Horst, riaditeľka organizácie pre ľudské práva Amnesty International. Účastníkom priblížila niektoré fakty neustále prebiehajúceho palestínsko – izraelského konfliktu  v Svätej zemi. Jej osobné skúsenosti z rokov, kedy v oblasti pôsobila ako členka diplomatickej misie,  dodali poslucháčom autentický a osobný pohľad na krajinu, ktorá sa vďaka napätej politickej situácii objavuje pravidelne v médiách.

Keďže podujatie nesie názov Festival arabskej kultúry, pani van der Horst sa zamerala predovšetkým na problém z pohľadu Palestínčanov, no nezabudla poukázať aj na pohľad Židov, žijúcich vo Svätej zemi. Hneď zo začiatku svojej prednášky upozornila na počet rôznych skupín a etník žijúcich v danom regióne a na to, aký problém vidia jednotlivé z nich. Pre Izraelcov je to predovšetkým bezpečnosť, pre Arabov žijúcich na území Izraela je to diskriminácia a pre Palestínčanov na okupovaných územiach práve okupácia území zo strany Izraela. Na čom sa zhodnú ale všetky skupiny žijúce na území Izraela a Palestíny, jednotný problém je korupcia.

Prednáška sa zamerala aj na vznik štátu Izrael a vysídľovanie a ničenie palestínskych sídiel, čo malo za následok exodus cez 700 tisíc Palestínčanov do okolitých krajín. Zarážajúce sú aj na počty ľudí, ktorí žijú v utečeneckých táboroch dodnes. Či už v Izraeli alebo napríklad v Libanone. Počet ľudí natlačených na malých územiach takto dosahuje miliónové počty.

Pani van der Horst nakoniec videla riešenie celého konfliktu v zmierení oboch strán a vo vzájomnom spolužití bez budovania akýchkoľvek reálnych alebo pomyselných múrov. Toto je viditeľné hlavne v niektorých mestách v Izraeli ako Jaffa alebo Haifa, kde obe strany našli cestu, ako vedľa seba žiť v relatívnom pokoji. Naproti tomu poukázala na sídla ako Hebron, kde je napätie medzi komunitami obrovské.

Na záver zdôraznila, že ak hovoríme o porušovaní ľudských práv vo Svätej zemi, musíme si uvedomiť, že tieto sú porušované na oboch stranách, nie len zo strany Izraela.

Po samotnej prednáške dostali poslucháči možnosť zapojiť sa do diskusie. Diskusie na tému Izrael a Palestína obvykle vyvolávajú výraznejšie vášne, ako povedzme iné témy a pri tejto to tiež nebolo inak.  Do rozpravy sa zapojil mladý pán pochádzajúci z Palestíny a vniesol do nej svoj pohľad na celú záležitosť. Zdôraznil, že v mieste, kde žije on, problémy medzi Židmi a Arabmi nie sú také viditeľné, no poukázal aj na rozdiely v budovaní infraštruktúry zo strany Izraela. Rozdiel medzi židovskými a arabskými sídlami je neporovnateľný. Rozdielne sú príspevky na arabského a židovského žiaka a nerovnocenné sú aj príležitosti na uplatnenie.

S gradovaním diskusie sa dostalo až k pásmu Gazy, ktoré bolo nazvané trocha priostro „koncentračným táborom 21. storočia“. Kritika sa zniesla aj na vedenie štátu Izrael … „vždy, keď majú byť voľby v Izraeli, vedie sa nejaká operácia v Gaze. Čím viac Palestínčanov sa zastrelí tým lepšie.“ Povedal mladý pán. Na margo súčasnej vlády si neodpustil štipľavú, no predsa len trefnú poznámku : „v tej súčasnej vláde je Avigdor Lieberman, v Moldavsku robil vyhadzovača v bare a v Izraeli ministra zahraničných vecí.

Pán ešte poukázal na to, že mnoho prisťahovalcov do Izraela ani nie je Židmi, ale len využívajú príležitosť, ako sa dostať k majetku. Na úkor ľudí, ktorých domovom je táto krajina už stovky rokov.

Diskusia avšak nebola len o týchto otázkach. Poslucháči sa pýtali na otázky jazyka, ale aj pohľadu na politiku v krajine. Pani van der Horst upozornila na to, takzvanú „mlčiacu väčšinu“ v Izraeli, ktorá nezastáva žiadne krajné názory a chcela by už aby sa situácia vyriešila a upokojila a ľudia mohli žiť v pokoji.

Pravdou je, že najviac počuť tých, ktorí najviac kričia. Nemožno teda brať názor skupín presadzujúcich svoje záujmy za každú cenu ako vzor majoritného obyvateľstva, či už ide o Židov alebo Arabov.

Doc. Ladislav Lenovský – Arabi v Piešťanoch

V stredu 6. apríla vystúpil zo svojou prednáškou doc. Lenovský z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.  Cieľom jeho prezentácie bolo na základe vlastného výskumu priblížiť interakcie medzi návštevníkmi z arabských krajín a domácim obyvateľstvom a personálom v kúpeľnom meste Piešťany. Poukázal na to, ako sú miestni ľudia ovplyvňovaní stretom cudzej kultúry a rôzne stereotypy sa stierajú práve takýmto kontaktom.

Kúpeľné miesta sú priestorom, kde sa stretávajú príslušníci mnohých kultúr a vzájomne na seba vplývajú. Doc. Lenovský vo svojej prednáške upriamil pozornosť na to, že domáce obyvateľstvo tak malého mesta, akým sú Piešťany, sa za posledné roky s nárastom arabskej klientely prispôsobilo odlišným zvykom, ktoré si táto skupina so sebou prináša. Zvýšený záujem ľudí z Blízkeho východu o toto slovenské kúpeľné mesto podnietil aj usádzanie sa niekoľko desiatok arabov v meste.

Väčšina domácich postupom času prestala vnímať ich odlišnú kultúru s takými rezervami ako tomu bolo povedzme v prvých rokoch. Prispôsobovanie sa ľuďom z arabských krajín je badateľné hlavne v oblasti kúpeľných služieb.

Okrem odborných prednášok si mohli záujemcovia na festivale vybrať aj z množstva knižných titulov tematicky zameraných na islamský alebo arabských svet. V stredu mohli navštíviť kultúrnu kaviareň Jabloň, kde sa konali trhy. V priestoroch kaviarne si taktiež mohli zakúpiť časopis Velbloud, ktorý publikuje zaujímavé články o islamskom svete. Ak už sa návštevníci nerozhodli pre žiadnu kúpu, mohli si vychutnať aspoň výstavu fotografií Lukáša Gogu na tému Krása arabské ženy.

V tomto krátkom priereze dvoma festivalovými dňami som vám chcel priblížiť, o čom festival asi je a ako prebieha z mojej vlastnej skúsenosti. Hádam som tých, ktorý doteraz váhali, či na takéto podujatie ísť dostatočne presvedčil a motivoval do budúcnosti. Ak kvôli festivalu nemusíte precestovať dve republiky, isto neváhajte. Ak aj musíte, stojí to za to.

Na záver pripájam ešte video tohto ročníka festivalu. Určite vás pobaví.

Bližšie informácie o festivale a o jeho priebehu nájdete na webe arabfest-plzen.cz

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.