Egypt – Podujatia

Medzinárodná módna prehliadka v Káhire – uskutočňuje sa každoročne v lete. V Medzinárodnom kongresovom centre sa stretávajú návrhári a dizajnéri z celého sveta, aby predstavili svoje najnovšie modely.

Medzinárodný filmový festival v Alexandrii – koná sa raz do roka v auguste. Organizuje ho Egyptská asociácia filmových textárov a kritikov už od roku 1979. Cieľom tohto festivalu je podporiť vzťahy medzi filmármi. Zameriava sa predovšetkým na tvorbu z oblasti Stredomoria, no priestor na festivale majú aj diela z ostatných kútov sveta.
Štruktúra festivalu sa delí na dve sekcie a to súťažnú a mimosúťažnú.

Faraónska rally (pharaohs rally) – usporadúva sa každoročne v októbri. Diváci majú možnosť ju sledovať voľne.
Táto rally sa začína pod Sfingou, vytvára okruh naprieč Saharou a končí v egyptskom hlavnom meste Káhire. Trvá jeden týždeň a má dĺžku okolo 3000 km.

Festival v Abu Simbel – koná sa v dvoch dátumoch. Momentálne je naplánovaný na 22. Októbra 2010. Ľudia prichádzajú k prastarému chrámu nadránom, kde si môžu vychutnať magickú atmosféru dotváranú hrou svetiel a tieňov na gigantických kamenných sochách chrámu.
Panovník Ramses II. naplánoval tento chrám tak, že vnútorná svätyňa chrámu sa osvetlí dvakrát do roka. Raz pri výročí jeho nástupu na trón a raz pri jeho narodeninách. Osvetlená pritom je len vnútorná svätyňa, socha Ptaha, boha temnoty, pritom ostáva v tme.
Kvôli stavbe Asuánskej priehrady musel byť chrám premiestnený. Toto spôsobilo posun tohto javu o deň neskôr.

Festival objavenia Tutanchámonovej hrobky – koná sa raz do roka v novembri v egyptskom Luxore. Festival vznikol ako oslava a pripomenutie objavenia hrobky Tutanchámona zo 4. novembra 1922. Festival je inšpirovaný starým egyptským rituálom.

Karavána – je to festival, ktorý sa koná každoročne v Kostole sv. Jána v Káhire. Skrýva v sebe výstavy, koncerty a premietanie filmov západných umelcov a umelcov Blízkeho východu. Hlavnou myšlienkou tohto podujatia je medzikultúrny dialóg.

Red Bull X-Fighters World Tour – vystúpenie Freestyle motocrossu pri pyramídach v Gíze súčasťou svetového turné. Naplánované je na máj 2011.

Medzinárodný karneval v Šarm el Šejchu – naplánovaný na november až december 2010. Podujatie začína a končí ohňostrojmi. Uskutočňuje sa v priebehu štyroch dní na starom trhu.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.