Egypt volí koncom mája prezidenta

Egypte sa schyľuje k prvým prezidentským voľbám od revolúcie, ktorá vyústila do zosadenia dlhoročného prezidenta Hosního Mubaraka. Nové voľby sa majú konať 23. a 24.mája.

Ako povedal novinárom Faruk Sultan, hlava egyptských volieb, voliť sa nebude len dva májové dní, ale šancu voliť dostanú aj ľudia, ktorí Egypt opúšťajú kvôli práci. Tí budú môcť voliť novú hlavu štátu od 11.mája do 17.mája a napokon aj 16. a 17.júna. „Výsledok volieb bude vyhlásený 21.júna“ povedal Sultan. Podľa týchto predpokladov by mala moc vojenskej vlády prejsť na prezidenta koncom júna. Sultan tiež povedal, že na monitorovaní volieb sa nezúčastní žiaden medzinárodný pozorovateľ.

Voľby prichádzajú v napätom čase prechodu, kedy je na čele krajiny vojenská vláda. Tú ľudia heroizovali počas revolúcie za to, že sa odklonila od vtedajšieho prezidenta Mubaraka a tým napomohli k jeho definitívnemu pádu. Proti vojenskí aktivisti sa však armády obávajú a poukazujú na to, že armáda vyprodukovala troch posledných egyptských prezidentov. Podľa nich by mohla armáda aj teraz požadovať viac moci.

Mnohí si mysleli, že na prezidentské kreslo bude kandidovať aj Mohamed El Baradej, ale ten minulý mesiac ohlásil, že sa nezúčastní volieb, ktoré sa konajú pod záštitou armády.

Kandidáti na prezidenta sa môžu ešte do 10.marca registrovať. Medzi najzvučnejšie mená, ktoré sa vo voľbách ocitnú patrí Ahmed Shafiq, bývalý premiér a Amr Mussa, niekdajšia hlava Ligy arabských štátov, ktorý bol dlhoročným ministrom zahraničných vecí za Mubaraka.

Islamisti, ktorí vyhrali väčšinu postov v parlamentných voľbách by mali podporiť jedného z troch kandidátov medzi ktorými je Abdelmoneim Abul Fotouh, bývalý člen Moslimského bratstva alebo Hazem Abu Ismail, ktorého podporujú často saláfisti. Moslimské bratstvo, ktorého strana Sloboda a spravodlivosť dominuje legislatíve sa rozhodla nepostaviť vlastného kandidáta. Podľa médii však podporia niektorého z islamsky orientovaných kandidátov.

Podľa časového plánu, ktorý vypracovala armáda, by sa mala voľba prezidenta konať po vypracovaní ústavy. Preto dočasný prezident Hussein Tantáwi zvolal senát na 3.marca, kde sa budú poslanci ústavou zaoberať. Otázkou je však to, či ju dovtedy stihnú pripraviť. Niektorí prezidentskí kandidáti sa obávajú, že by nová ústava mohla zmeniť politický systém a vložiť väčšiu moc do rúk premiéra ako požaduje strana Sloboda a spravodlivosť.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.