Džihádistické skupiny bojujúce v Sýrii

V médiách sa často v sýrskom konflikte spomínajú povstalci bojujúci proti vládnym silám prezidenta Bašára al-Assada. Medzi povstalcami sa objavuje čoraz viac islamských bojovníkov patriacich do rôznych džihádistických skupín známych aj menej známych v priestore Blízkeho Východu. Tú sú najdôležitejšie z nich…

Viaceré skupiny bojujúce v Sýrii sú napojené na al-Kájdu a mnohé z nich povstali priamo z prebiehajúceho sýrskeho konfliktu. Veľmi často nesú rukopis spomínanej al-Kájdy, ktorý možno najviac badať najmä pri taktike samovražedných útokoch. Podľa SITE Inteligence Group a ďalších rôznych verejne dostupných správ otriaslo Sýriou od začiatku tohto roku približne 25 samovražedných atentátov.

Medzi najdôležitejšie skupiny bojujúce proti vládnym sýrskym jednotkám sú:

Iracká odnož al-Kájdy
Iracká pobočka globálnej teroristickej siete pôsobí v Sýrii už dlhšie a v krajine vyhľadáva ľudí, ktorých regrutuje, trénuje a vybavuje zbraňami, aby bojovali v mene džihádu. Sýria často slúži aj ako tranzitná krajina pre zahraničných bojovníkov, ktorí smerovali do susedného Iraku. Podľa správ má iracká al-Kájda najväčšiu silu najmä na východe Sýrie.

Front al-Nusráh
Patrí k najaktívnejším skupinám v Sýrii a jej kontakty siahajú až k al-Kájde. Al-Nusráh nesie zodpovednosť za niekoľko samovražedných atentátov, prepadov či útokov proti vládnym jednotkám a ich budovám. Jej lídrom je Šejk Abu Muhammad al-Džuláni. Jej členovia sa so svojimi akciami objavili v nielen v Damasku, ale aj v Aleppe, Deir ez-Zor či Idlibe. Ešte v januári prostredníctvom svojho videa vyhlásili sformovanie Levantskej brigády, ktorá sľubuje boj voči vládnym jednotkám.

Fatah al-Islam
Členovia tejto skupiny operovali nielen v Sýrii, ale aj v Libanone či Iraku. V auguste 2010 zabili libanonské jednotky v údolí Biká Abdulrahmana Awada, lídra skupiny, spolu s jeho zástupcom Ghazimom Fajsalom Abdulláhom. Obaja boli na ceste z Libanonu do Iraku, kde mali v pláne pripojiť sa k irackému džihádu. Prednedávnom prišiel ich veliteľ emír Abu Hussam al-Shami v Sýrii o život.

Brigády Abdulláha Azzáma
Ich členov by sme našli na viacerých miestach Blízkeho Východu a samozrejme sa nachádzajú aj v Sýrii. Mali sa sformovať na príkaz irackého lídra al-Kájdy Abu Musába al-Zarkáwiho a emíra al-Kájdy Usámu bin Ládina. Ich líder Madžid bin Muhammed al-Madžid, občan Saudskej Arábie, viac krát vyzýval na revoltu voči vládnym jednotkám. Zaujímavosťou je, že Madžid vyzýva svojich bojovníkov, aby sa nevydali cestou samovražedných atentátov a to z prozaického dôvodu, pretože by tak ubúdali bojovníci. Brigádu Abdulláha Azzáma založil ešte v roku 2004 Sálih al-Kárawí ako odnož irackej al-Kájdy. V Iraku bojoval al-Kárawí po boku al-Zarkáwího napríklad vo Falúdži. Z ich popudu vznikla v Libanone skupina Ziad al-Jarrah nabádajúca k boju proti Izraelu. Ostatné odnože skupiny pôsobia mimo Libanon. Medzi najznámejšie patri batalión Jusúf al-Ujajri objavujúci sa v priestore Arabského polostrova.

Mučenícke Brigády Al-Baraa Ibn Malik
Svoje meno prebrali podľa samovražednej jednotky, ktorá splynula s irackou al-Kájdou v roku 2005. Pripravili jednotky pripravené na mučenícku smrť a venujú sa najmä samovražedným útokom. Jednotky bojujúce v Sýrii sa sformovali v Homse. Iracká odnož má na svedomí napríklad útok na hotely v jordánskom Ammáne.

Jaish al-Islam
Skupina, ktorá je jedna z mnohých napojených na al-Kájdu operuje najmä v palestínskej Gaze, avšak v svojom júlovom vyhlásení povedali, že jeden z ich bojovníkov Nidal al-Áši padol v sýrskom Aleppe. Ide o saláfi skupinu, ktorá sa dostáva do konfliktov nielen s Izraelom, ale aj s Hamasom s ktorým mali niekedy dobré vzťahy. Keď však svoju ideológiu prehĺbili s cieľom byť bližšie k al-Kájde, vzťahy s Hamasom ochladli. V rámci pásma Gazy operujú dnes štyri najväčšie saláfi skupiny a Jaish al-Islam patrí medzi ne. Zvyšné tri predstavujú Jund Ansar Alláh, Jaish al-Ummah a Jaish al-Mu´minun.

Liwa al-Islam (Brigáda islamu)
Brigáda islamu vstúpila do povedomia svojim útokom pri ktorom zabili dvoch predstaviteľov sýrskeho ministerstva obrany a Assadovho poradcu v problémoch národnej bezpečnosti.

Brigáda Omar al-Farúk
Brigády Omara al-Farúka nesú meno jedného z prominentných predstaviteľov irackej al-Kájdy, ktorý prišiel v Iraku v roku 2006 o život. Ďalším vysvetlením názvu môže však byť aj al-Farúk, prezývka pod ktorou moslimský svet poznal kalifa Omara ibn al-Chattába. Medzi jej členmi sa objavuje viacero tureckých bojovníkov a skupina verbovala ďalších bojovníkov aby sa zapojili do džihádu v Sýrii, Somálsku aj Afganistane. Nejasné však zostáva ich prepojenie na Brigádu al-Farúk, ktorá patrí k najaktívnejším zložkám FSA.

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.