Dlouhé vousy a zahalené tváře jsou v Egyptě spíše na obtíž

Abdul-Salámu Badrovi nezbývalo nic jiného než oholit svůj plnovous, aby ho nepovažovali za příznivce svrženého islamistického prezidenta Egypta Muhammada Mursího .

Delší vousy patří mezi zjevné známky náboženského vyznání a vyvolávají u bezpečnostních sil a lidových milicí na kontrolních místech v Káhiře podezření, že se jedná o islamisty. „Seděl jsem ve sdíleném taxíku a mířil do márnice, kam jsme převáželi tělo přítele, který byl zabit na demonstraci,“ řekl devětadvacetiletý muž. „Zastavili nás členové hlídky kvůli tomu, že jsem měl plnovous,“ dodal Abdul-Salám, který se nehlásí k žádné politické organizaci. „Jediná věc, která mě zachránila, byla skutečnost, že jsem převážel mrtvé tělo.“ A tak zašel do malého zašlého holičství, kde si nechal vousy oholit, „protože život se stal bez vousů bezpečnější.“

Sesazení Mursího a pronásledování členů Muslimského bratrstva mnohým připomíná hon na čarodějnice. Kampaň byla rovněž podporována egyptskými médií, která stále vysílají obrazy vousatých ozbrojenců, jak útočí během demonstrací na bezpečnostní síly, a označují Muslimské bratrstvo za teroristy.

Také dámské celoobličejové závoje zvané niqáb jsou často charakteristické pro konzervativní muslimy, ale staly pojítkem s Muslimským bratrstvem. Někteří členové bratrstva propagovali zahalování tváře žen během Mursího prezidentství. Nyní to je ale naopak pro ženy přítěží. „Lidé, kteří nosí vousy, platí cenu za tyto členy Muslimského bratrstva a dalších islamistických skupin, kteří se uchýlili k násilí,“ řekl Maj Mudžíb, profesor politických věd na univerzitě v Káhiře .

Jeden západní fotograf se rozhodl oholit si vousy, když si ho opakovaně na ulici spletli s členy Muslimského bratrstva. Vousatý taxikář rovněž připustil, že zákazníci byli stále méně ochotni využít jeho služeb. „Tohle je možná začátek kampaně bojkotu vousatých taxikářů,“ řekl pro agenturu AFP.

Vousatý lékárník Muhammad Ibrahím raději změnil svou cestu do práce a také provozní dobu, aby se vyhnul konfrontaci s populárními výbory, jak se říká místním milicím.

S pokračujícím honem na islamisty se šíří také zprávy, že někteří kazatelé dokonce nabídli náboženskou výjimku těm věřícím, kteří si chtějí oholit vousy, aby tak zabránili násilí. „Nepřátelství lidí je ještě horší než obtěžování policií,“ řekl salafista Muhammad Tulba. „Následujeme principy islámu, ale čelíme nenávisti obyvatel,“ dodal Tulba.

Zdroj: AFP

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.