Demonštrácia v Alžírsku má na konte 400 zatknutých

Tisíce Alžírčanov sa rozhodli prelomiť vládny zákaz vzťahujúci sa na protesty a v sobotu zaplavili ulice hlavného mesta s cieľom zosadiť prezidenta, kde sa dostali do konfliktu s políciou.

Policajné zložky sa ešte pred začatím ohláseného protestu snažili uzatvoriť mesto blokovaním niektorých ulíc kadiaľ sa mala demonštrácia uberať. Mimo hlavného mesta postavili barikády, aby zabránili viacerým demonštrantom dostať sa do centra.

Aj napriek silnej policajnej prítomnosti sa tisíce Alžírčanov stretlo v centre Alžíra, kde sa stretli s policajtmi. Ich počet mal byť trojnásobne vyšší ako protestujúcich. Pozorovatelia venujúci sa dodržiavaním ľudských práv hovoria viac než o štyroch stovkách zatknutých. Alí Jahja Abdenour, riaditeľ alžírskej ligy na ochranu ľudských práv hovorí, že medzi zadržanými sa ocitli aj ženy a zahraniční novinári. Podľa vlastných slov aj jeho obkľúčili policajti a snažili sa ho presvedčiť, aby sa vrátil domov.

Napätie v krajine sa zvýšilo začiatkom januára, kedy sa mestami prehnali protesty proti zvyšujúcim sa cenám potravín. Aj napriek obrovskému bohatstvu krajiny vďaka zásobám plynu, žije väčšina Alžírčanov v chudobe bez možnosti zamestnať sa. Niektorí predpovedajú, že by mohli byť v poradí treťou krajinou, po Tunisku a Egypte, kde by sa im mohlo podariť zvrhnúť prezidenta.

Protestujúci volali heslá „Nie, policajnému štátu“ a „Bouteflika von!“, kde narážali na odstúpenie prezidenta Abdelazíza Boutefliku, ktorý stojí na čele krajiny od roku 1999. Protesty sú v takmer dve dekády trvajúcom „núdzovom režime“ zakázané, no aj napriek tomu to mnohí ignorovali a vyšli do ulíc. S usporiadaním protestu sa dokonca hovorilo o kľúčovom bode, ktorý by mohol zmeniť situáciu v krajine. „Táto demonštrácia je úspešná, pretože je to desať rokov, kedy sa ľudia neodvážili pochodovať Alžírom. Bola to akási psychologická bariéra a tá je teraz preč“ povedal Alí Rašedí, bývalý predstaviteľ opozičnej strany.

Organizátori hovorilo o odhadovaných 28 000 policajtov dohliadajúcich na demonštrácie, pričom sa jej zúčastnilo okolo 10 000 ľudí. Oficiálne zdroje s odhadom protestujúcich značne klesli a podľa nich bolo v uliciach Alžíra len 1500 demonštrantov. Vysoký počet policajtov je podľa Said Sadího, lídra opozičnej strany RCD, znakom, že „má vláda strach a dostáva sa do úzkych.“ „Budeme pokračovať v protestoch a vzdorovať tejto vláde pokiaľ nepadne“ dodal Sadí.

Sobotné protesty prišli len deň po tom ako v Egypte odstúpil prezident Hosní Mubarak a len mesiac po tom ako „ľudská revolúcia“ v susednom Tunisku donútila ujsť prezidenta Zina el-Abidina Ben Alího do saudskoarabského exilu. Práve úspech oboch arabských krajín poháňa vpred protestujúcich, ktorí chcú docieliť niečo podobné aj v Alžírsku. Mnohí majú naopak strach, aby nevypuklo násilie, ktoré zažívali dennodenne od 90.rokov, kedy vládu v Alžírsku prebrali islamisti.

Bouteflika je vo vrcholnej politike už od 70.rokov, kedy sa v roku 1962 podarilo Alžírsku získať nezávislosť od Francúzska. Obľúbenosť získal najmä po tom ako sa mu podarilo spacifikovať krajinu zmietajúcej sa po občianskej vojne. Dnes ho obviňujú, že nerobí dosť na to aby vďaka obrovskému bohatstvu krajiny v podobe nafty a plynu bohatli aj miestni obyvatelia. Mnohí Alžírčania vidia Boutefliku ako príliš starého (73 rokov) a odmeraného k verejnosti. Aj napriek tomu vyhral Bouteflika posledné voľby v 2009, kedy získal 90 percent voličských hlasov.

Po januárových protestoch vláda znížila niektoré ceny potravín ako cukor alebo olej a dokonca sa zaviazala k tomu, že obmedzí „núdzový režim“ od roku 1992 vo veľmi blízkej budúcnosti. Prezident oznámil aj vytvorenie nových pracovných miest a v štátnej televízii sa môžu ukázať všetky politické strany aj z radov opozície. Pre ľudí to je stále málo a žiadajú jeho odchod po vzore Mubaraka alebo Ben Alího.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.