Člen NATO Turecko řeší se Sýrií bezpečnostní otázky

Každý syrský Kurd v hnutí PKK, který složí zbraň, bude v Sýrii vítán. To aspoň vyplývá ze setkání mezi syrským prezidentem Asadem a tureckým premiérem Erdoganem v Damašku. V rámci kooperace mezi oběma státy se Sýrie zavázala pomoct Turecku v otázce bezpečnosti, která se hlavně týká kurdských povstalců na východě Turecka. Sýrie kdysi podporovala Kurdskou stranu pracujících (PKK) a jejich vůdce Ocalan našel v Damašku svůj úkryt. Jenže tato syrská podpora kurdského militantního hnutí již neplatí. Turecko a Sýrie se už nepovažují za rivaly, ale za partnery, a vztahy nejsou jen bilaterální, ale strategické po všech směrech. „Tento přístup není nový, je spojen s dalšími otázkami a vždy to takhle bude,“ řekl v pondělí Asad. Turecko se netají záměrem být mostem mezi EU a Blízkým východem, těží hlavně z odkazu společné historie v době Osmanské říše. Nejdříve se ale musí zbavit přítěží jako je terorizmus.

Erdogan s Asadem také vyzvali Izrael, aby se omluvil za útok na flotilu Marmara z konce května 2010. „Bohužel, některé ze stran zůstaly neutrální nebo o celé operaci mlčely. Dějiny nebudou tolerovat a neodpustí těm, kteří mlčeli nad tím, co Izrael spáchal,“ vyjádřil se Erdogan na společné tiskové konferenci v Damašku. Syrský prezident mluvil i o nepřímých mírových rozhovorech, ale za současné vlády je vidí nereálně. „Znepokojují nás manévry izraelské vlády, pokračující zabíjení Palestinců, obléhání Gazy, opakované vraždy na Západním břehu a pokusy o judaizování Jeruzaléma,“ komentoval současnou situaci, která brání uzavření celkovému míru.

Dalším z důležitých bodů schůzky bylo znovuobnovení vztahů mezi Irákem a Sýrií, které se rozostřily loňské léto po obvinění Sýrie z ukrývání pachatelů atentátu v Bagdádu. Irák se zmítá v polické propasti, když sedm měsíců od voleb stále není vytvořená nová vláda. Sýrie a Turecko mají být jedny ze stran, které se pokusí dostat vnitropolitickou situaci Iráku z krize. Irácký premiér Núrí Málikí se ve středu potká s prezidentem Asadem, který se již dříve setkal s důležitými hráči na irácké politické scéně.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.