Chamenej: „Západ sa snaží šíriť Iránofóbiu“

Západ sa snaží šíriť Iránofóbiu, ale zlyhávajú“ zneli slová najvyššieho iránskeho duchovného Alího Chameneja. Vyjadrenia sa objavili pár dní po rozhovoroch medzi USA a Saudskou Arábiou, kde sa bavili o nebezpečenstve iránskeho režimu.

Neustále opakujú neefektívne a hlúpe metódy, na to aby narušili politické dianie a šírili iránofóbiu, avšak je to opäť bezvýsledné“ povedal ajatolláh Ali Chamenej počas svojej návštevy vojenskej základne v Kermanšáhu na západe krajiny. „Opäť raz okúsia horkosť neúspechu“ dodal na margo západu.

Chamenej pokračoval rozpravou o iránskom nepriateľovi v podobe USA, ktorý sa podľa jeho slov chytili do “vlastného bahna, kam spadli kvôli svojej zlej politike”.

USA spoločne so Saudskou Arábiou obvinili Irán zo zosnovania atentátu na saudského veľvyslanca v USA. Žiaden zo svetových lídrov však na americké obvinenia iránskej vlády nereagoval, len americký prezident Barack Obama žiadal od iránskeho vedenie vysvetlenie.

K západu sa vyjadril aj veliteľ iránskych elitných revolučných gárd, z ktorých špeciálna jednotka s názvom Quds mala byť zapletená do nevykonaného atentátu, “Dnes musí Irán čeliť zahraničným aj domácim nepriateľom, ale toto nepriateľstvo je prirodzené, pretože Iránska islamská republika dosiahla množstvo úspechov na viacerých miestach” povedal generálmajor Mohammad Ali Džafar v meste Choramabad pre tlačovú agentúru Mehr.

Američania oznámili, že vzniesli obvinenia voči dvom Iráncom. Obaja majú dvojité iránsko-americké občianstvo a obaja sú obvinení z prípravy bombového útoku s cieľom zabiť saudského veľvyslanca v USA. Podľa USA mal byť atentát režírovaný aj financovaný z Iránu. Na základe výpovede obvinilo ministerstvo spravodlivosti aj Iránske revolučné gardy, konkrétne jednotku Quds, ktorá sa mala na príprave podielať.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.