Bývalý bojovník prehovoril o svojom boji v Sýrii

Mladý Tunisan Ali Garbousi po návrate domov prehovoril o svojom účinkovaní v Slobodnej sýrskej armáde a prečo sa rozhodol zo Sýrie odísť.

Ali Garbousi má 29 rokov a pochádza z tuniského mesta Gafsa. Študoval na umeleckom inštitúte a jeho najväčšou záľubou je hudba a hra na gitare. Počas turbulentného obdobia, ktoré prebiehalo v susednej Líbii, v Egypte či v Sýrii sa venoval blogovaniu ako mnoho iných jeho rovesníkov. Bol by jedným z mnohých Tunisanov vo svojom veku, ak by sa nezúčastnil bojov v Sýrii na strane FSA (Free Syrian Army). Teraz sa vrátil domov a prehovoril.

Ali Garbousi sa po mesiaci bojov v Sýrii vrátil nazad do rodného Tuniska. Hovoril o rozčarovaní a pomeroch, ktoré na strane povstalcov vládnu a aj to bola jedna z príčin pre ktorú zanechal džihád a rozhodol sa vrátiť.

„Mali by ste vidieť akí sú títo ľudia prízemní a špinaví. On (zriadovateľ) rozhodne koho vyberú pre džihád. Tá osoba potom odíde do Turecka. Z Turecka, kde sa s ním telefonicky spojí, sa dopraví do mesta Antakya a stretne sa s Abu Ahmadom. Muži zo Sýrie vedia, kde sa Abu Ahmad nachádza a Abu Ahmad ich následne dopraví na hranicu k šejkovi Abu Hadímu. Abu Hadí má Hyundai Sierra alebo nejaký iný model, ktorý stojí asi 25 000 dolárov. My si môžeme dovoliť možno jednu pneumatiku. Abu Hadí potom vstúpi na prvú stanicu, ktorá sa volá Slobodná sýrska armáda a odtiaľ sa ide k džihádu. Potom sa Abu Hadí počas tvrdých stretov vráti naspať do Turecka a tam zostane vo svojom vysnívanom dome.“

„Želám každému Tunisanovi, ktorý tam je, aby sa pýtal na operácie v Homse. Viac než 124 Líbyjčanov a Tunisanov už zomrelo počas operácii v Homse len za účelom obviniť z ich smrti sýrsku armádu (Bašára al-Assada). Po druhé, pre žiadneho arabského bojovníka bojujúceho v Sýrii je nemysliteľné ísť sa liečiť. Každý kto utrpí zranenie, zomiera. Vyzýval som ich, aby mi každého zraneného Araba priniesli s tým, že ho dáme do poľnej nemocnice. Používali nás však ako potravu pre delá. Ak imámovia pred svojimi žiakmi volajú po džiháde ako je možné, že ho zvolávajú na miestach ktoré nepoznajú? Kto pôjde bojovať džihád? Sú to chudobní ľudia, ktorí nič nemajú, nemajú budúcnosť a tí, ktorí stratili nádej do života. Videli ste niekedy jedného jediného človeka, ktorý má BMW X5 a išiel by bojovať pre džihád? Všetko sú to chudobní ľudia z chudobných štvrtí, ktorých poslali do Sýrie, aby tam bojovali vo vojne. Ja začínam s nádejou. Ďakujem Bohu a môj život sa pomaly vracia do normálu.“

4 komentáre

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.