Britsko-palestinská hvězda hip hopu v Plzni

Díky spolupráci s Evropským hlavním městem kultury Plzeň 2015 nabídne letošní ročník FESTIVALU ARABSKÉ KULTURY jedinečný zážitek – hudební vystoupení zpěvačky rappující v arabštině.

SHADIA MANSOUR, přezdívaná jako „první dáma arabského hip hopu“, je mladou palestinskou rapperkou žijící ve Velké Británii. Narodila se v Londýně, ale její rodiče pocházejí z kruhu palestinských křesťanů z Haify a Nazaretu.

shadia

Přestože Shadia vyrůstala na britských ostrovech, bylo její dětství silně ovlivněno poslechem arabských hudebních velikánů jako Fairuz, Umm Kulthum či Mohammed Abdel Wahhab. Hudbě se aktivně věnuje zhruba od svých osmnácti let; tehdy se začala podílet na organizaci protestních pochodů a demonstrací na podporu Palestinců a v londýnské komunitě Palestinců se stala známou právě v důsledku toho, že jako velmi mladá žena zpívala klasické protestní písně v arabštině.

Její hudební projev je originálním spojením tradičních blízkovýchodních prvků s energickým hip hopem, v textech nešetří společenskou kritikou a politickou angažovaností. Během své kariéry spolupracovala s řadou významných hudebníků jako irácký rapper Lowkey či palestinská skupina DAM. Producentem jejích nahrávek je Johny Juicy Rosado z Public Enemy.

Koncert Shadii Mansour spolu s newyorským DJ Vega Benetton je součástí tradičního Velkého sobotního odpoledne, které se bude v rámci Festivalu arabské kultury nově konat v prostorách DEPO2015 od 15:00 do 20:00. Kromě koncertu toto odpoledne nabídne vyprávění Jany Břeské o cestách po arabských zemích, přednášku o skateboardingu v Jordánsku, orientální trhy, ochutnávky pokrmů od šéfkuchařů arabských ambasád, prezentace knižních novinek, minikurz arabštiny, animace či workshop arabské vizáže. Návštěvníci si také budou moci zakoupit ručně tkané a šité výrobky palestinských žen u stánku Nawal Slemiah, zakladatelky neziskové organizace Women in Hebron. Večer v DEPO2015 zakončí skvělá afterparty v režii rakouského tria Restless Leg Syndrome.

Koncert proběhne za finančního přispění společnosti Plzeň 2015, o.p.s.

Shadia Mansour & DJ Vega Benetton, Restless Leg Syndrome

Hip hop & DJs session

sobota 11. dubna 2015 | 20:00 | DEPO 2015

 

Koncert v rámci 6. ročníku Festivalu arabské kultury

10. – 17. dubna Plzeň | 23. – 25. dubna Praha

Kontakt: kontakt@arabfest.cz

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.