Bombardovanie Líbye už trvá 100 dní

Operácie, ktoré mali pomôcť líbyjským rebelom v boji proti Muammarovi Kaddáfimu sa začali pred 100 dňami. Aj po sto dňoch je dlhoročný vodca džamahírije stále na jej čele a tak sa ozývajú obavy, že by sa vojna mohla stať dlhšou než sa predpokladalo.

Ani tri mesiace po tom ako vzlietli francúzske stíhačky na svoju prvú misiu v Líbyi boje v tejto severoafrickej krajine neutíchajú a NATO zasahuje na niekoľkých miestach krajiny súčasne. Ani 100 dní však nestačilo na to, aby sa mohlo hovoriť o nejakých veľkých víťazstvách ako na strane rebelov, ani na strane vládnucich síl.

Operácia „Unified Protector“ ako líbyjskú misiu NATO pomenovalo, má za sebou už viac než 5000 útokov. NATO každý deň udrie minimálne na 50 objektov najmä v hlavnom meste Tripolise a v jeho okolí, v Misuráte, Brege a v okolí pohoria Nafúsa južne od Tripolisu.

Na začiatku zaznamenala aliancia úspech, keď sa jej podarilo zahnať Kaddáfiho jednotky z blízkosti Bengházi a Misuráty. Ani tento krok však misky váh nepriklonil na stranu rebelov a vojna je prakticky vyrovnaná. Aj rebeli sa tiež niekoľko krát stali obeťami útoku spojeneckých lietadiel, keď držali pozície pri Bengházi, Adždabiji alebo Brege a zhodené bomby si ich pomýlili s vládnymi vojskami.

Dnes bol vcelku kľud” povedal Músa Magrebí, jeden zo skupiny rebelov, ktorí sa snažia urdžať pozície v meste Adždabíja. Strety sa dnes obmedzili len na oblasť pohoria Nafús, kde sa zaznamenal malý posun v smere na Tripolis.

Aj napriek tomu, že úspech koalície pri potláčaní Kaddáfiho vojsk je limitovaný, väčšina Líbyjčanov na východe krajiny plne túto misiu podporujú. Podľa slov Músu Mbaraka al-Okailiho, ktorého brat zahynul na samom začiatku vojny po tom ako jeho Mig23 zostrelili Kaddáfiho jednotky pri obliehaní Bengházi, príchod NATO zachránilo obyvateľov Bengházi pred masakrom. “Pomáhajú nám” pokračoval Músa. “Keby tu nebolo NATO a ľudia akými bol aj môj brat, Kaddáfiho vojsko by vstúpilo do Bengházi”.

NATO však nemá problémy len na bojisku, ale aj medzi svojmi členmi, pretože ako vojna stále pokračuje ozývajú sa hlasy spojencov s možnosťou ukončiť vojenské operácie. Najmä Taliansko presadzuje myšlienku ukončenia vojny. “Pred tromi mesiacmi boli mestá Bengházi a Misuráta pod priamou hrozbou. Pozrite sa kde sme teraz, len tak pre porovnanie” povedala Oana Lungescu, hovorkyňa NATO. “Kaddáfiho sily už nie sú v pozícii, aby si mohli dovoliť pochodovať na mestá, hoci sú stále hrozbou” dodala Lungescu.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.