Bašár al-Assad bol znovuzvolený za sýrskeho prezidenta

AssadBašár al-Assad sa po sčítaní hlasovania stáva opätovne prezidentom Sýrie. Uviedol to hovorca sýrskeho parlamentu Mohammad al-Laham. Assad vyhral s prevahou 88,7% platných hlasov.

Napriek pretrvávajúcej občianskej vojne, ktorá spôsobila zničenie ekonimky krajiny a izolovanie sýrskeho režimu, získal úradujúci prezident vo voľbách už tretie mandátne obdobie.

Predseda najvyššieho ústavného súdu v Sýrii v stredu uviedol, že účasť na voľbách dosiahla 73,42%. Z 15,845,575 oprávnených voličov sa údajne volieb zúčastnilo 11,634,412.

Voľby boli realizované predovšetkým na územiach pod kontrolou sýrskej vlády. Sever a východ krajiny ostáva aj naďalej v rukách rebelov, čo znemožnilo priebeh volieb na celom území Sýrie. Opozícia a jej zahraniční spojenci označili voľby za frašku.

Po prvýkrát za desaťročia sa na voľbách zúčastnili viacerí kandidátí. V minulosti mali Sýrčania možnosť v celonárodnom referende vyjadriť len svoje „áno“ alebo „nie“ jednému kandidátovi.

Zdroj: Aljazeera

 

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.