Barevné džusy a mléčné koktejly od Abú Šákira z Damašku

Není tolik míst, kde by obyvatelé Damašku mohli zažít pocit štěstí. Současná krize v Sýrii a sychravé počasí vyvolávají ve městě pesimistickou náladu. Večerní život v ulicích se prakticky vytratil. V centru města je malý obchod s občerstvením, kde se smutná realita mění v překrásný sen. Abú Šákir, jak se podnik jmenuje, se proslavil čerstvými džusy, koktejly a ovocnými saláty. „Můj otec jako jeden z prvních vymačkával šťávu z ovoce v Sýrii, zejména pomeranče, grapefruity a víno. Dělal to ručně, bez elektrických zařízení,“ říká Adnán al-Umarí. Jeho otec založil rodinný podnik už v první polovině dvacátého století. „Začal jsem s tátou pracovat v roce 1953, když jsem chodil do třetí třídy základní školy. Bavilo mě pracovat vedle táty. Nejdříve jsem začal s mrkvovým džusem, potom jsem dělal jablečný džus a také banánový šejk. Střídavě jsem vymačkával ovoce manuálně i mechanicky a pak také dělal jiné koktejly,“ vypráví žijící legenda damašského občerstvení.

Ovocný bar Abú Šákir je schovaný v úzké uličce v centru města. Kromě výdejního okénka s mléčnými koktejly a ovocnými džusy má Abú Šákir také cukrárnu, kde se dělají ovocné saláty se zmrzlinou. „Začali jsme s banánovými koktejly. Otec mi přinesl mixer, ve kterém jsem mixoval banány s mlékem. Každý den mi koupil čtyři nebo pět kilo banánů. Když se jsem je všechny spotřeboval a zákazníci se stále ptali po banánovém koktejlu, řekl jsem, že už nemám. Tak jsem se jich zeptal: „Co takhle džus z jiného ovoce?“ A oni na to: “A z jakého?” “Z jablek, mrkve, pomerančů, hroznového vína a tak dále. Zkuste a uvidíte.” Tak to vypili a zachutnalo jim,“ tvrdí Adnán al-Umarí.

Za úspěchem Abú Šákira stojí jednoduchý recept, který praktikuje už několik desetiletí. „Už za časů mého otce byla pro nás nejdůležitější čistota a štědrost. Čistota je přirozeně nutná, to je bez debat. Pokud má zákazník speciální přání, jako například banány navíc, tak mu je dáme, klidně i pohár navíc, všechno na náš účet,“ říká pan Adnán.

I kdyby bylo v ulici několik podobných podniků, stejně by lidi zamířili jen k Abú Šákirovi. V ostatních damašských občerstveních a kavárnách málokdy dokáží zaměstnanci pozitivně zaujmout zákazníky. Číšníkům chvíli trvá, než si všimnou hosty a často je obslouží jen pomocí strohých vět bez emocí či nápadu. I proto je Abú Šákir výjimečný. „Nyní se o podnik starají moji synové. Začali přidávat krém qište, med, šlehačku, čokoládové tyčinky, apod. Daří se jim velmi dobře,“ těší Adnána al-Umarího. Jejich obchodní politika se jim vyplácí. I v současné době krize nemají o zákazníky nouzi. Abú Šákir se stal známým pojmem i díky chuti čerstvého ovoce a umění jednat s lidmi. „Naši pověst jsme postavili na čerstvém a chutném ovoci, které kupujeme každý den na trhu, ať už je jeho cena jakákoliv. Každý den ho kupuji a spotřebujeme ho. Nic neskladujeme, kupuji každý den čerstvé ovoce,“ dodává pan al-Umarí.

Ekonomická situace lidí v Sýrii není vůbec záviděníhodná. Veškeré zboží na trhu se od počátku konfliktu několikanásobně zdražilo. Stejně tak i ovoce a mléko, nejdůležitější ingredience v podnicích jakým je Abú Šákir. Průměrná cena jednoho koktejlu je asi 35 Kč. „Museli jsme trochu zvýšit naše ceny, protože cena ovoce se rovněž zvýšila. Už dlouhé roky se snažím udržovat vysokou kvalitu za co nejnižší ceny,“ říká Adnán al-Umarí. Nízká cena koktejlů a přísun vitamínů pro lidský organismus je důvodem, proč majitelé mléčného baru nebojí, že by Syřané přestali ovocné koktejly kupovat. Ovoce a zelenina jsou totiž stále o mnoho levnější a chutnější v porovnání s ostatními potravinami na trhu.

„Všechno je čisté a čerstvé. Proč by lidi měli pít perlivé limonády a nepít džusy? Nemám zapotřebí si tady dělat reklamu, díky bohu se nám daří dobře. Jen bych chtěl říct či poradit, že není lepšího nápoje než čerstvý džus,“ zdůrazňuje pan Adnán. Jeho syn Muhammad zatím obsluhuje zákazníky. „Pracuji tady 22 let, od dětství. Po boku svého otce,“ říká Muhammad, který si také rád dopřeje porci nějakého ovocného nápoje. „Mám rád jednoduché džusy. Například pomerančový nebo banánový. Nebo míchaný ze dvou či tří druhů, z pomerančů a banánů nebo pomerančů, banánů a jablek,“ prozrazuje Muhammad.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.