Azánia. Novinka na mape Somálska

Somálski politici v nedeľu oznámili vytvorenie nového štátu v rámci somálskych hraníc. Tento krok však odsúdila krehká somálska vláda s odôvodnením, že môže narušiť celistvosť už aj tak rozdrobenej a chaotickej africkej krajiny.

Vytvorenie Azánie, nového štátu v rámci Somálska, sprevádzali oslavy v Nairobi, hlavnom meste susednej Kene. Práve Keňa podporovala snahu o vznik Azánie, pretože jej vytvorením vznikne nárazníkové pásmo medzi somálskou a keňskou hranicou.

Prezidentom Azánie sa stal Mohamed Abdi Gandhí a za svoj prvý cieľ si dal vyhnanie militantov patriacich k ozbrojeným milíciam al-Šabáb zo svojho územia, ktoré majú napojenie na Al-Kájdu. “Našim cieľom pri vytvorení tohto zriadenia je na začiatok oslobodiť tieto územia.” povedal prezident vo svojom prvom príhovore. “Nejdeme sa odtrhnúť od Somálska” dodal svoje vyhlásenie.

Práve milície al-Šabáb proti ktorým chce Gandhí bojovať ovládajú veľkú časť južného a centrálneho Somálska spoločne s viacerými časťami Mogadiša. Už niekoľko rokov sa snažia prevziať kontrolu nad vládou v krajine a svojimi útokmi znemožňujú fungovanie krajiny.

Somálsky minister infomácii Abulkarim Džama hovoril o vytvorení Azánie ako o zlom nápade. “Vydať sa touto cestou je katastrofa” povedal. “Myšlienka, že každý región a každá skupina ľudí vytvorí vlastnú vládu bez konzultácie s národnou vládou len vytvorí množstvo nedorozumení, ťažkostí a podporí Somálcov, aby sa necítili ako jeden národ.”

Súčasná politická situácia v Somálsku umožňuje vytváranie nových štátov, pričom táto myšlienka je lákavá pre mnohých, ktorí nepodporujú vládu v Mogadiše. Obviňujú vládu zo zlyhávania a dôkazom toho je aj fakt, že od roku 1991 sa Somálsko zmieta v chaose.

V roku 1991 obyvatelia severného Somálska vytvorili svoju vlastnú administratívu Somaliland, ale región je závislý od Mogadiša, pretože nezískal medzinárodné uznanie. V roku 1998 po vzore Somalilandu vznikol na severovýchode krajiny poloautonómny región Puntland. Naposledy sa v roku 2006 vyčlenila v rámci Somálska oblasť Galmudug v centrálnej čast krajiny.

Množstvo pozorovateľov vidí v unáhlenom vznikaní nových štátov nebezpečenstvo konfliktov pri ktorých môže dochádzať k stretom z jednotlivých regiónov, pre slabo vyčlenené hranice. Vláda nemôže spraviť takmer nič, pretože má problém kontrolovať niekoľko štvrtí hlavného mesta, kde je zaneprázdnená bojmi s islamskými miltantmi.

Najväčším nebezpečenstvom v tomto prípade môže byť prípad, kedy sa niekoľko oblastí môže dostať do ozbrojeného konfliktu medzi klanmi a inými skupinami” povedal Ken Menkhaus, expert na Somálsko z Univerzity v Severnej Karolíne.

Vláda zlyhala a preto títo ľudia založili svoju vlastnú administratívu” vyjadril sa Asha Gele, minister pre ženské a rodinné otázky v Puntlande a zároveň jeden zo zakladateľov administritávy. “Keby im vláda ukázala smer, nemuseli by ho hľadať sami. Chýba tu akákoľvek rola vlády.” dodal.

Leave a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.